Daçiq falënderon qipriotët grekë për mosnjohjen e Kosovës

Kryetarja e parlamentit qipriote-grekë Annita Dimitriyu dhe kryeparlamentari serb Ivica Daçiq u takuan dje në Beograd dhe u theksua se marrëdhëniet mes dy vendeve duhet të forcohen më tej në të gjitha fushat.

Gazeta Fileleftheros, e cila shkruante se kryetarja e parlamentit  qipriot, Annita Dimitriyu bëri një vizitë zyrtare në Serbi, deklaroi se kryetari i parlamentit serb Daçiç në një deklaratë pas takimit tha se “përfaqësuesi i vendit mik më të ngushtë të Serbisë në Evropë ka ardhur në Beograd”.

Në deklaratën e tij, Daçiq argumentoi se Qiproja Jugore është gjithmonë me ta, se i kupton problemet me të cilat ballafaqohet Serbia, dhe se nga ana tjetër mbron integritetin territorial dhe sovranitetin e vendit, duke thënë se e kupton problemin.

Duke shpjeguar se kryetarja e parlamentit qipriote-grekë Dimitriyu po planifikon të mbajë një takim trepalësh midis parlamenteve të Qipros Jugore, Serbisë dhe Greqisë, Daçiç deklaroi gjithashtu se Serbia dëshiron të vazhdojë marrëdhëniet e saj dypalëshe me Qipron Jugore.

Dimitriyu, e cila në deklaratën e tij i dërgoi popullit serb një mesazh miqësie dhe po ashtu mesazh mbështetjeje për problemet me të cilat përballen dy vendet, veçanërisht pas pandemisë, tha se pala greke do të qëndrojë gjithmonë pranë Serbisë.

Duke shprehur se marrëdhëniet mes dy vendeve duhet të forcohen sa më mirë, Dimitriyu tha se Qiproja Jugore dhe Serbia ndajnë të njëjtat parime dhe vlera, respekt dhe mbështetje reciproke.

Kategoritë
LajmeRajoni