Dajana Šnjegota është Miss Earth e Bosnjës dhe Hercegovinës

Fundjavën e kaluar u mbajt konkursi prestigjioz i bukurisë Miss Ballkani, në të cilin u shpall Miss Toka e re e Bosnjës dhe Hercegovinës, e cila do të përfaqësojë vendin e saj në konkursin botëror në Filipine.

Bosnja do të përfaqësohet nga bukuroshja 19-vjeçare Diana Šnjegota në konkursin botëror Miss, që do të mbahet në fund të tetorit të këtij viti.

Dajana vjen nga Razboj Ljevčanski afër Srbacit dhe është diplomuar në shkollën e mesme të ndërtimit në Banja Luka në drejtimin e një tekniku arkitekturor.

Ajo u zgjodh si femra më e bukur në BeH në konkursin e fundit të Miss Ballkanit, të mbajtur në Banja Luka.

“Kur beson në veten tënde dhe hap fort drejt qëllimit tënd, atëherë kufiri është vetëm qielli, hapen mundësitë dhe mundësitë që vetëm mund të ëndërrosh, të cilat do të të ndërtojnë si një person më të mirë dhe një shans i tillë duhet të përdoret gjithmonë. “tha Diana.

Ajo gjithashtu theksoi se detyrimet e saj ndaj shkollës e kanë penguar deri më tani që të aplikojë në konkurs.

“Nuk kam marrë kurrë pjesë në evente të tilla, edhe pse më kanë bindur që në moshë të vogël të aplikoj. Mendova se nuk isha gati sepse doja të fokusohesha më shumë në shkollë dhe të punoja për ndërtimin e një personaliteti të plotë”, tha ajo.

Për këtë spektakël mode aplikuan 1400 vajza nga e gjithë ish-Jugosllavia, Bullgaria dhe Rumania dhe 33 prej tyre kaluan në finale.

Përveç titullit Miss Ballkani, që i takoi Marija Delic nga Kroacia, Diana u bë përfaqësuesja e njëzetë e BeH që do të marrë pjesë në garën prestigjioze botërore.

“Kam bërë shumë njohje dhe miq për jetën. Kjo ishte dalja ime e parë publike, dhe nervozizmi ishte shumë i pranishëm. Nuk e prisja fitoren, por besoja se nëse doja diçka, do ta arrija lehtësisht. Duke ecur nëpër skenë , E ndjeva se isha gjallë dhe thashë me vete, kaq, tani ose kurrë dhe më vjen mirë që kështu doli në fund”, ka pranuar miss-i i ri.

Diana tani po përballet me përgatitjet për në Filipine, të cilat përfshijnë përmirësimin e anglishtes, punën për pamjen e saj fizike dhe forcimin mendor të saj.

Njëkohësisht ajo theksoi se do t’i përkushtohet mësimit dhe mbarimit të shkollës dhe pas kësaj planifikon të regjistrohet në Fakultetin e Arkitekturës dhe Inxhinierisë së Ndërtimit, sepse beson se arsimi cilësor është çelësi i suksesit në të ardhmen.

“Unë kurrë nuk e kam lejuar veten të kufizohem nga ndonjë kufizim dhe stereotip. Besoj se në jetë duhet të konkurroj me veten dhe të jem një version më i mirë i vetes se dje. Gjithmonë përpiqem të udhëhiqem nga ndjenjat dhe ambiciet e mia sepse kjo është vetëm rruga e duhur”, tha Diana, dëshira kryesore e së cilës është të diplomohet dhe një ditë të bëhet një grua e emancipuar, e arsimuar dhe e suksesshme.

Ai planifikon të angazhohet si vullnetar dhe gjithashtu dëshiron të kalojë sa më shumë kohë të lirë me familjen, miqtë e dashur dhe librat e preferuar me të cilët ndihet më mirë.

Kategoritë
LajmeRajoni