Debat i nxehtë Kurti-Haradinaj

Në seancën për mocionin e rrëzimit të Qeverisë kanë filluar edhe përplasjet mes deputetëve dhe kryeministrit Albin Kurti.

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj, ka thënë se Albin Kurti ka pranuar se e ka hequr taksën pas bisedës që ka pasur me kancelaren gjermane, Angela Merkel.

Haradinaj ka thënë se Kurti tashmë ka mbetur pa taksë e reciprocitet dhe pa mbështetje.

“Në twittin për bisedën me kancelaren Merkel e ke pranuar shprehimisht që e ke hequr taksën. Sot s’ki as taksë as reciprocitet e as mbështetje”.

Ndaj fjalës së Haradinajt ka reaguar kryeministri Kurti.

Kurti ka thënë se të AAK-së e kishin marrë bajrakun për çështjen e kufirit me Malin e Zi, por e kishin lëshuar në fund sapo Ramush Haradinaj u bë kryeministër.

Kreu i VV-së ka thënë se Daut Haradinaj e kupton që seanca e sotme është thirrur për ta shkarkuar kryeministrin dhe jo për ta hequr taksën.

“z.Haradinaj, e kuptoni se është e thjeshtë. Nuk po hiqet tarifa, por kryeministri. Ju e merrni bajrakun e në fund e lëshoni në fund për karrige”, ka thënë Kurti.

Kategoritë
LajmeVendi