Deklaratat shokuese nga prift i Malishevës, Don Shan Zefi fyen rëndë shqiptarët musliman

Një tjetër prift mallkon xhelatin e Ballkanit, Slobodan Milloshevicin që nuk i vrau miliona muslimanë shqiptarë.

Është Don Shan Prifti – Zefi nga Malisheva i cili ka shprehur mllefin e tij ndaj muslimanëve shqiptarë të Kosovës, të cilëve iu është referuar me komente fyese, transmteon Gazeta e Re.

Ai në një ndër komentet e tij në Facebook ka shkruar: “Faj ka Milloshevici, ka qenë dashtë vetëm 150 mijë shqiptarë ti lej të gjallë. Juve turqve ose me ju dëbu ose me ju djeg”.

Madje ai nuk ndalet me kaq. Serbët, malazezët, grekët, maqedonasit, i quan vëllezër, e të cilët i fton të luftojnë së bashku kundër turqve (shqiptarëve).

Krejt kjo ka ndodhur pasi në Sarandë forcat e rendit kanë hasur në kundërshtimin e dhunshëm të një prifti.

Ngjarja ka ndodhur në fshatin Dërmish, ku një prift është konfrontuar fillimisht me forcat e rendit duke mos iu bindur urdhrave të tyre.

Pas kësaj, ai është kallëzuar nga këta të fundit për kundërshtim me forcë dhe goditje ndaj punonjësve të policisë.

Komentet e ekstremistit për një kohë të shkurtër mblodhën me qindra reagime, nga reagimet dhe kritikat të shumta, prifti u detyrua që ti mbyll llogarinë e tij në facebook.

Qytetarët bërën thirrje Ipeshkvisë së Kosovës që të distancohet nga fjalët e priftit, Don Shan Prifti Zefi, dhe ti shkarkojnë atë nga detyra.

Kjo është biseda e tij e plotë me komentuesit e shumtë në Facebook:

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreVendi