Detaje: përgatitja e Melinda-s për divorc dhe lidhja Bil-Epstein

Edhe pse divorci i Melinda dhe Bill Gates u njoftua publikisht javën e kaluar, duket se ka qenë në përgatitje për një kohë të gjatë, shkruan The Wall Street Journal.

Melinda Gates u këshillua me avokatët për dy vjet të tjerë para se ajo të bënte zyrtarisht kërkesë divorci nga Bill. Ajo më pas dyshohet se u tha atyre se martesa e tyre ishte shkatërruar në mënyrë të pakthyeshme. Kjo thuhet në dokumentet në të cilat kishte qasje The Wall Street Journal.

Melinda ka punuar me avokatë nga disa kompani që nga viti 2019 për t’i dhënë fund një martese që zgjati më shumë se 25 vjet. Kujtojmë, të hënën e kaluar ky çift i miliarderëve njoftoi divorcin e tyre, dhe në një deklaratë të përbashkët të postuar në Twitter ata shkruan se nuk besojnë më se mund të vijojnë së bashku si çift në fazën tjetër të jetës. Sidoqoftë, ata nuk thanë pse vendosën të divorcoheshin.

Një nga shqetësimet e Melinda Gates ishte marrëdhënia e burrit të saj me shkelësin e akuzuar seksual Jeffrey Epstein, e cila filloi në 2013, tha një ish-punonjës i bamirësisë së tyre.

Dokumentet e cituara nga The Wall Street Journal tregojnë se Bill dhe Melinda Gates u divorcuan gjatë pandemisë COVID-19. Ata kanë tre fëmijë të gjithë mbi 18 vjeç.

Mund të shihet gjithashtu nga këto dokumente që Melinda dëgjoi nga avokatët shumë herë në tetor 2019, kur New York Times raportoi se Bill Gates ishte takuar me Epstein në disa raste. Pastaj u shkrua që Gates qëndroi në shtëpinë e Epstein në Manhattan një herë deri natën vonë.

Zëdhënësi i Bill Gates, Bridgitt Arnold, konfirmoi në 2019 që ai ishte takuar disa herë me Epstein për të diskutuar filantropinë.

“Bill Gates pendohet që u takua ndonjëherë me të dhe e sheh që ishte vendimi i gabuar,” tha Arnold në atë kohë.

Epstein vdiq në burg në 2019 ndërsa ishte në pritje të gjyqit. Melinda i tha burrit të saj se ndihej jokëndshëm në kompaninë e Epstein pasi u takuan në 2013, por Bill dhe disa punonjës të tjerë të Fondacionit vazhduan të rrinin me të.

Në shtator 2019, Bill u tha gazetarëve të Wall Street Journal se ishte takuar me Epstein, por që ai nuk kishte marrëdhënie biznesi apo miqësore me të.

Në fillim të vitit 2020, Gates befasoi shumë kur njoftuan se nuk do të merrnin pjesë në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, edhe pse kishin marrë pjesë në këtë event për vite me radhë. Disa muaj më vonë, Gates njoftoi se po jepte dorëheqjen si CEO i Microsoft dhe se kishte në plan t’i kushtonte më shumë kohë filantropisë në të ardhmen.

Deri në atë moment, çifti tashmë ishte duke menduar se si të ndanin pasurinë e tyre, dhe ekipet ligjore po hartonin një strategji. Ekipi ligjor i Melinda përfshiu avokatin e divorcit në New York Robert Stephan Cohen, i cili më parë kishte përfaqësuar Michael Bloomberg, Henry Kravis dhe John Trump.

Dokumentet e divorcit të 3 majit tregojnë se çifti ra dakord për një marrëveshje të ndarjes së pasurisë. Pasuria e tyre u vlerësua nga Forbes në 130 miliardë dollarë. /tesheshi.com/

Kategoritë
BotaLajme