Dimitriev: Mezi prisja të përfundojë Qeveria teknike

Ish-kryeministri Emil Dimitriev sot si dëshmitar në gjykimin për ngjarjet e 27 prillit tha se mezi ka pritur të përfundojë mandati i vazhduar për Qeverinë teknike që ka udhëhequr ai.

Gjatë asaj periudhe Qeveria teknike zgjati më shumë dhe kjo kulminoi me ngjarjet e përgjakshme në Kuvend.

Dimitriev tha se si kryeministër mezi ka pritur të përfundojë Qeveria teknike për shkak se ka qenë jofunksionale, ndërsa Kuvendi ka qenë i bllokuar.

“Ngjarjet e 27 prillit i sollën shumë dëm shtetit. Mendoj se OBRM-PDUKM ishte humbësi më i madh nga këto ngjarje”, tha Dimitriev.

Ai po ashtu përmendi se si sekretari i përgjithshëm i partisë ka pasur vendim për mbështetjen e protestave.

Kategoritë
LajmeRajoni