‘Disa evropianë mbajnë mëri shekullore ndaj myslimanëve’

Urrejtja me rrënjë të thella kundër Islamit vazhdon, thotë Joram van Klaveren, ish-politikani evropian i ekstremit të djathtë, i cili dikur ishte një aleat i ngushtë i Geert Wilders transmeton Gazeta e Re.

Kur Brenton Tarrant transmetoi drejtpërdrejt masakrën e muslimanëve në dy xhami në Zelandën e Re, shikuesit vunë re se armët e tij ishin të mbuluara me mbishkrime, sharje racore të tilla si ‘Migration Compact’ dhe ‘Qebab Remover’. Njëri lexonte ‘Vjena 1683’.

Ajo e fundit është një referencë për vitin kur Perandoria Osmane bëri një luftë të përgjakshme me Lidhjen e Shenjtë, një aleancë e krishterë evropiane që përfshinte Rusinë.

Tarrant, 30 vjeç, i cili është burgosur për gjithë jetën, pa asnjë mundësi për lirim me kusht, për vrasjen e 51 adhuruesve myslimanë në qytetin Christchurch më 15 mars 2019, ishte njohës i mirë i propagandës supremaciste të bardhë.

Ai zgjodhi shumë ngjarje historike për të justifikuar shënjestrimin e muslimanëve, të cilët sipas tij, po migrojnë në një numër të madh dhe kanë më shumë foshnje, diçka që kërcënon t’i kthejë evropianët e bardhë në një pakicë.

Sipas Pew Research, myslimanët përbëjnë 5 përqind të popullsisë së Evropës.

“Ajo që bëjnë Tarrant dhe të tjerët nga e djathta ekstreme është që ata t’i sjellin këto histori nga historia, t’i shtrembërojnë dhe t’i përdorin për të trembur të gjithë”, thotë Joram van Klaveren, një ish-ligjvënës i Partisë anti-Myslimane për Liri ( PVV) të Holandës.

“Ata nuk thonë që ne në Evropë duhet t’u jemi mirënjohës myslimanëve për algjebrën, matematikën dhe spitalet, gjërat që huazuam nga civilizimi Islam”.

Klaveren ishte një bashkëpunëtor i ngushtë i Geert Wilders, lideri i partisë Freedom, dhe për vite me radhë punoi si zëdhënës i tij për Islamin. Ai dikur paraqiti një projektligj në parlamentin Hollandez që kërkonte ndalimin e Islamit sepse lejon dhunën ndaj grave.

Por më 2018, Klaveren hoqi dorë nga politika e partisë Freedom. Ndërsa hulumtonte një libër që supozohej të nënvizonte rreziqet që paraqesnin myslimanët, ai përfundoi duke shkruar Apostate – një libër rreth kalimit të tij në Islam.

Klaveren tani është një anëtar bordi i Qendrës së Përvojës Islamike, e cila promovon mirëkuptimin e Islamit në Evropë dhe promovon në mënyrë aktive kauzat myslimane.

Koha për reflektim

Ajo që ndodhi në Christchurch ishte sulmi më i keq terrorist në historinë e Zelandës së Re. Ishte gjithashtu një nga më të tmerrshmit kundër myslimanëve kudo në Evropë. Përgjigja e menjëhershme e Zelandës së Re u vlerësua gjerësisht.

Kryeministrja Jacinda Ardern, koka e saj e mbuluar me një shall, ishte së bashku me vajtuesit gjatë funeraleve, ligjet e armëve u shtrënguan dhe gjykata dha dënimin maksimal për Tarrant brenda ligjeve të vendit.
Por ka shqetësime se autoritetet nuk po mbajnë gjurmë të supremacistëve të bardhë si Tarrant të cilët shkëmbejnë hapur propagandë anti-Islam në internet.

Vetëm disa javë mbrapa, policia e Zelandës së Re arrestoi një burrë që postonte mesazhe në bordin e mesazheve 4Chan, gjithashtu i frekuentuar nga Tarrant, duke kërcënuar të sulmonte të njëjtat xhami në Christchurch që ishin në shënjestër të Tarrant.

Policia ishte në gjendje të godiste djalin vetëm pas një njoftimi nga një përdorues, duke çuar në kritika ndaj përgjigjes së ngadaltë të Shërbimit të Inteligjencës së Sigurisë së Zelandës së Re.
Dy vjet që nga sulmi në Christchurch, nuk ka ndryshuar shumë në mënyrën se si politikanët e djathtë hedhin urrejtje kundër myslimanëve, thotë Klaveren. Dhe ende duket se janë një forcë e frikshme politike në disa vende.

Në Hollandë, PVV, e cila është tashmë e dyta për nga madhësia në parlament, pritet të dalë mirë në zgjedhjet kombëtare që do të mbahen këtë javë.Kryeministri Hollandez Mark Rutte, i cili pritet të fitojë një mandat tjetër në detyrë, nuk ka bërë shumë për të frymëzuar besim as në komunitetin mysliman.

“Qeveria jonë nuk dëshiron që organizatat islamike dhe xhamitë të marrin fonde nga jashtë. Por është në rregull që një lishë ose një parti politike të marrë fonde nga jashtë”.Sidoqoftë, sulmi i Zelandës së Re i bëri muslimanët evropianë të kuptojnë se ata duhet të bashkohen dhe kjo i ka inkurajuar ata që të organizohen më mirë.
“Gjithashtu politikanët tani e dinë se do të ketë pasoja në atë që ata thonë dhe bëjnë”.

Një krizë e krishtërimit

Manifesti famëkeq i Tarrant, të cilin ai e shkroi përpara se të kryente sulmin, fliste për kërcënimin e perceptuar që migrantët myslimanë paraqesin për evropianët e bardhë. Është një pamje që ndahet nga shumë të tjerë siç pasqyrohet nga një rritje e sulmeve islamofobe në vende të tilla si Gjermania.

“Ky perceptim nuk ka ndryshuar me të vërtetë”, thotë Klaveren. Sidomos pasi evropianëve nuk po u jepet fotografia e vërtetë e Islamit, shton ai.

“Më shpesh ata shohin lajmet për sulmet terroriste dhe migrantët e rinj myslimanë të treguar si huliganë. Një kombinim i kësaj i shqetëson njerëzit. Ka organizata myslimane, të cilat po bëjnë shumë punë bamirësie, por ajo kurrë nuk merr mbulimin mediatik”.

Shumë evropianë kanë një frikë të trashëguar nga Islami për shkak të një historie luftrash që myslimanët dhe evropianët luftuan shekuj më parë.

Në të njëjtën kohë, ngritja e politikës së krahut të djathtë nacionalist ka përkuar me rritjen e shpejtë të sekularizimit të Evropës, thotë Klaveren.

“Shumë njerëz, në një farë mënyre shpirtërore, kanë humbur Zotin e tyre. Në zemrën e tyre ka zbrazëti. Ata shkojnë të bëjnë drogë, fillojnë të pinë, bëjnë parti dhe futen në radhët e nacionalistëve të ekstremit të djathtë, bëjnë gjithçka për të mbushur vrimën”, thotë ai.

“Pastaj ata përballen me një grup, në këtë rast myslimanët, të cilët janë akoma shumë praktikues. Ata vërtet besojnë në Zot, është e qartë se çfarë mendojmë dhe çfarë duam të bëjmë. Dhe kjo i frikëson ata. E djathta ekstreme e keqpërdor këtë frikë”. /Gazeta e Re.

Kategoritë
BotaLajme