Dodik do të takon Vuçiçin për të kërkuar më shumë mbrotje

Agjencia shtetërore serbe e lajmeve Tanjug njoftoi se Dodik dhe presidenti serb Vuçiq do të takohen nesër.

Lajmi erdhi pasi Vuçiç u takua me Përfaqësuesin e Lartë Schmidt.

Përfaqësuesi i Lartë Schmidt nuk miratoi ligjin për transferimin e pushteteve në Republikën Srpska të Bosnjës të martën.

Në këtë drejtim, Vuçiq tha se beson se ky vendim “nuk i kontribuon stabilitetit”. Megjithatë, ai theksoi se paqja në rajon është parësore.

Nga ana tjetër, autoritetet e Republikës Srpska të Bosnjës pretendojnë se siguria e Dodikut është në rrezik dhe niveli i tij i sigurisë është rritur.

Ndërkohë që Vuçiç po përpiqej të ndiqte një politikë të ekuilibruar mes Perëndimit dhe Rusisë, Dodik e ktheu drejtimin e tij plotësisht drejt Kremlinit dhe filloi të quhej peng i Putinit nga Perëndimi.

Dodik ka të ngjarë të kërkojë mbrojtje shtesë nga Vuçiç nesër.

Kategoritë
LajmeRajoni