Dyftyrsia perëndimore: Gjatë dhunës ndaj studentes me ngjyrë kolegët e saj nuk reaguan por ja çfarë ndodhi kur u sulmua një studente tjetër

Sulmi racist në një kafene shkolle në SHBA u bë axhendë në rrjetet sociale. Pamjet tregojnë një adoleshente të bardhë duke rrahur brutalisht një vajzë muslimane të zezë dhe njerëzit përreth saj nuk bëjnë zhurmë. Mirëpo, kur një tjetër vajzë e zezë fillon të ushtrojë dhunë për të ndaluar vajzën e bardhë, njerëzit përreth saj reagojnë duke thënë ‘stop’. Ndaj qëndrimit racist dhe hipokrit reaguan shumë përdorues që shikuan videon, në të cilën u zbulua racizmi dhe diskriminimi.

Videoja e sulmit racist në kafenenë e një shkolle të mesme në Florida të SHBA-së është bërë axhendë në rrjetet sociale. Në pamjet, dhuna e një studenteje të bardhë ndaj një studenteje tjetër muslimane me ngjyrë u pasqyrua në kamerë

Nuk ka kaluar pa u vënë re fakti se askush nuk ka ndihmuar studenten e goditur gjatë dhunës që vijoi me të qeshurat dhe talljet e studentëve të tjerë.

Në vazhdim të videos një tjetër studente me ngjyrë është përfshirë për të ndalur dhunën. Më pas një nga drejtuesit e shkollës ka reaguar duke thënë “stop” për të hequr qafe nxënësin e bardhë.

Pas reagimeve të mediave sociale, dega e Floridës e Këshillit për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike (CAIR-Florida), një organizatë myslimane për të drejtat civile dhe avokuese, shpërndai ​​një deklaratë duke reaguar ndaj ngjarjeve në shkollën e mesme.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme