E fejuara e Jamal Khashoggi-t letër të hapur Justin Bieber: Mos këndo për vrasësit e tij

E fejuara e gazetarit të vrarë, Jamal Khashoggi i ka bërë thirrje Justin Bieber të anulojë koncertin e tij në Arabinë Saudite muajin e ardhshëm. Këngëtari është ndër yjet që do të performojë në Çmimin e Madh të Formula 1 të mbretërisë në Jeddah më 5 Dhjetor.

Por Hatice Cengiz i shkroi një letër Bieber-it duke i kërkuar atij që të “dërgojë një mesazh të fuqishëm” duke u tërhequr. Khashoggi, një kritik i regjimit saudit, u vra në konsullatën e tij në Stamboll në Tetor 2018. Ai kishte shkuar atje për të marrë dokumentet për martesën e çiftit. Trupi i tij u copëtua ndërsa Cengiz priste jashtë.

“Mos këndoni për vrasësit e Jamal-it tim të dashur”, shkruante Cengiz në letrën e publikuar nga Washington Post. Ajo shprehet se Bieber ka një mundësi për të treguar se “emri dhe talenti i tij nuk do të përdoren për të rivendosur reputacionin e një regjimi që vret kritikët e tij”.

“Unë e di që ju jeni të përkushtuar ndaj fansave tuaj dhe po udhëtoni në Arabinë Saudite në emër të tyre. Megjithatë, ka qindra sauditë të të gjitha moshave, prejardhjeve dhe besimeve fetare, që lëngojnë në burg, të dënuar thjesht për shprehjen e kundërshtimit të tyre ndaj diktaturës së pamëshirshme saudite të MBS.

Vitin e kaluar, ju i keni shkruar ndjekësve: “Dua të përdor platformën që t’u kujtoj njerëzve se racizmi është i keq dhe i rrënjosur në kulturën tonë. Duke marrë parasysh këtë angazhim shumë të nderuar që keni bërë për të marrë një qëndrim kundër padrejtësisë, ju lutemi përdorni platformën tuaj tani për të mbështetur kauzën e të drejtave të njeriut në Arabinë Saudite.“Nëse refuzoni të jeni peng i MBS-së, mesazhi juaj do të jetë i qartë dhe i qartë: Unë nuk performoj për diktatorët, unë zgjedh drejtësinë dhe lirinë mbi paratë”.

Kategoritë
BotaLajme