E kisha vra Bobanin, jetën ja shpëtoj Kuzhe, polici Refik paraqet versionin e tij të Betejës së Maksimirit

Zvonimir Boban, gjatë incidentit në ndeshjen mes Dinamos dhe Crvena Zvezdes  më 13 maj 1990, shpëtoi vdekjen e trajnerit të atëhershëm të Dinamos, Josip Kuze nga vdekja e tij, tha ish oficeri i policisë Refik Ahmetoviç, duke komentuar ngjarjet e së enjtes në “Dnevni Avaz” në Stadiumin Maksimir 25 vjet më parë shënoi në mënyrë simbolike fillimin e shpërthimit të përgjakshëm të ish-Jugosllavisë

Edhe pse ai ka thënë vazhdimisht se ai refuzoi të përdorë armën kur Boban e rrëmbeu dhe e goditi në trup, Ahmetoviç tani thotë se ai akoma do të gjuante nëse futbollisti i Dinamos do të përpiqej ta bënte përsëri.

“Nëse ai do të shkonte drejt meje për herë të dytë, unë do ta kisha qëlluar atë dhe me siguri do ta kisha vrarë atë,” tha Ahmetovic.

Ish punonjësi i stacionit të policisë Dubravë në Zagreb tani jeton si pensionist në qytetin e Ilijaš, rreth njëzet kilometra larg Sarajevës.

Ahmetoviç ende kujton qartë ngjarjen që shënoi jetën e tij, por edhe tërë shtetin e mëparshëm, dhe thekson se policia mbi Maksimin, dhe kështu ai, kishte autoritetin të përdorte një armë zjarri, kështu që      Boban gjithashtu mund të ishte qëlluar nëse nuk do të ishte tërhequr zvarrë nga trajneri Kuca. në dhomën e dollapit.

Ahmetoviç përshkruan se si ishte Bobani ai që u bëri thirrje tifozëve të Dinamos që t’i bashkohen sulmit në një tribunë të mbajtur nga tifozët e ekipit të Beogradit.

“Unë u përpoqa ta fus Bobanin në dhomën e dollapit. Unë eca drejt tij, por ai ishte më i shpejtë, ai donte të më godiste. Unë e godita me shkop në ijë. Ai u largua nga unë dhe u përpoq të më godiste në brinjë.  Në atë moment, kolegu im e goditi. Pastaj Bobani më goditi në krah, përkrenarja ime ra dhe unë fillova ta heq atë nga lëndina. Kur u përkula, pashë Bobanin  në ajër me gjunjët e tij së bashku. Ai më goditi në shpatull dhe më shtyu me duart e tij. ata më thanë ta qëlloja, por nuk doja sepse nuk u lëndova rëndë, “përshkruan Ahmetoviçi ngjarjet dramatike në stadium.

Ahmetoviçi  në të vërtetë pati një ditë pushimi në 13 maj 1990, por papritmas u thirr për të raportuar për punë për të vlerësuar se ndeshja në Maksimir ishte e rrezikshme dhe nevoja për masa shtesë të sigurisë.

Ahmetoviçi  tani thotë se është e qartë se gjithçka që ndodhi atëherë ishte përgatitur dhe organizuar shumë më herët.

Ai konfirmoi që e kishte parë Bobanin  disa ditë pas ndeshjes dhe se nuk kishte fjalë të shëmtuara mes tyre.

“Ai dhe unë kemi pasur fatin të jemi gjallë. Unë do të doja ta shihja përsëri, të ulemi dhe të bisedonim,” tha Ahmetoviç.

 

Kategoritë
Të ndryshme