E pangjarë dhe dramatike brenda një dite: si ranë pjesë avioni në zonat e populluara (Video)

Të shtunën, dy aeroplanë Boeing pësuan dështime të motorit pas ngritjes që çuan në humbjen e pjesëve të tyre, duke rezultuar në lëndime të dy personave në Hollandë dhe dëmtime të automjeteve dhe shtëpive po në Hollandë dhe më pas në Shtetet e Bashkuara.

Agjensia gjermane e lajmeve DPA raporton se një zjarr shpërtheu në njërin nga katër motorët menjëherë pas nisjes së një aeroplani Boeing nga aeroporti i Maastricht Aachen për në New York.

Disa copa metali ranë përtokë në pjesën veriore të Meerssen në Hollandë dhe plagosën dy persona. Disa makina dhe shtëpi u dëmtuan gjithashtu.

Një grua e moshuar u godit në kokë me mbeturina dhe u dërgua në spital, dhe një fëmijë u plagos edhe më lehtë pasi pësoi djegie pasi u përpoq të hiqte mbeturinat nga toka.

Aeroplani u detyrua të ulej në Liege, Belgjikë dhe hetimi po vazhdon.

Në SHBA, motori i një avioni të United Airlines mori flakë menjëherë pasi u ngrit nga Denver në Hawaii të shtunën dhe mbeturinat masive ranë në një zonë rezidenciale të Broomfield City përpara se aeroplani të ulej në mënyrë të sigurt, thanë autoritetet.

Askush nuk u lëndua në aeroplan ose në tokë.

Në një video të marrë nga brenda aeroplanit me 231 pasagjerë dhe 10 anëtarë të ekuipazhit, mund të shihet se një nga motorët po digjet dhe ajron në krahun e një Boeing 777.

“Në një moment mendova se do të vdisnim sepse filluam të fundosemi menjëherë pas shpërthimit,” tha pasagjeri David Delucia për The Denver Post.

“Mora dorën e gruas time dhe thashë që mbaruam”, shtoi Delucia.

Vajza e tij postoi një video të rrëzimit, të regjistruar nga një tjetër pasagjer, në Twitter.

“Aeroplanit në fluturimin UA328 nga Denver në Honolulu iu prish motori menjëherë pas ngritjes dhe u kthye i sigurt në Denver,” tha një deklaratë e United Airlines.

“Shumica e udhëtarëve në fluturimin UA328 janë aktualisht në një aeroplan tjetër gjatë rrugës për në Honolulu,” tha deklarata, duke shtuar se udhëtarëve që nuk dëshironin të udhëtonin menjëherë iu dha strehim në hotel.

Në një regjistrim të një thirrjeje ankthi të marrë nga faqja e internetit LiveATC, e cila transmeton komunikimet e trafikut ajror, mund të dëgjohet se piloti ka kërkuar leje urgjente për t’u kthyer në Denver.

“Ne përjetuam një defekt të motorit, duhet të kthehemi”, tha piloti, pa ndonjë panik të dukshëm në zërin e tij.

Ndërkohë, banorët e Broomfield, një periferi e Denverit, gjetën mbeturina të mëdha të shpërndara në të gjithë qytetin, duke përfshirë një copë të madhe metali rrethore që ra në oborrin e Kirby Clement.

“Dukej pak e frikshme”, tha Clement për CNN, duke shtuar se “një copë ra në kamionin e tij dhe pastaj në tokë”, dhe se “një pjesë e madhe e mbeturinave bëri një vrimë prej një metër e gjysmë te çatia e fqinjit”.

Administrata Federale e Aviacionit tha se agjencia dhe Bordi Kombëtar i Sigurisë së Transportit do të hetojnë incidentin. /tesheshi.com/

Kategoritë
BotaLajme