Ekipi i OBSh-së viziton një laborator ku mendohet se është krijuar Covid-19

Ekipi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka vizituar sot një qendër studimi në qytetin e Wuhanit për të cilën ishte spekuluar se ish origjina e koronavirusit.

Ekipi ka vizituar Institutin e Virologjisë për të parë se si ka ardhur deri te krijimi i virusit dhe se si është shpërndarë ai, shkruan AP.

“Jemi duke punuar që të takohemi këtu me të gjithë njerëzit dhe lokalitetet kyçe këtu dhe të bëjmë të gjitha pyetjet për të cilat kërkojmë përgjigje”, ka thënë anëtari i ekipit dhe zoologu Peter Daszak.

Disa ditë më parë, ekipi i OBSH-së kishte bërë kërkime edhe në një spital dhe një treg në Ëuhan ku mendohej se ishin paraqitur rastet e para me COVID-19 në botë.

Kategoritë
BotaLajme