Ekspertët amerikanë: Rusia do ta sulmojë Ukrainën nesër

Rusia mund të nisë një sulm ndaj Ukrainës të shtunën, më 19 shkurt 2022. Kjo parashikohet nga Instituti i Studimeve të Luftës, me bazë në SHBA. Sulmi ka të ngjarë të fillojë me një fushatë ajrore dhe raketore që synon pjesën më të madhe të Ukrainës për të “prerë kokat” e qeverisë dhe për të degraduar ushtrinë ukrainase, si dhe aftësinë e qytetarëve ukrainas për t’u përgatitur për që të rezistojë një pushtimi të mëvonshëm rus. Shtetet e Bashkuara dhe qeveritë aleate kanë paralajmëruar për një sulm të tillë prej disa ditësh, duke treguar përmasat e forcave ruse të përqendruara në kufijtë e Ukrainës. Zyrtarët perëndimorë kanë thënë gjithashtu se trupat ruse janë zhvendosur në pozicionet e kërcimit për një pushtim gjatë 24 orëve të fundit.

Kushtet dhe treguesit shtesë të mëposhtëm tregojnë 19 shkurtin si një datë optimale për një sulm rus:

1. Presidenti ukrainas Volodymir Zelensky do të jetë në Gjermani në Konferencën e Sigurisë në Mynih. Ai është planifikuar të flasë në orën 1530 të Mynihut.

• Mungesa e tij nga Ukraina do të degradojë aftësinë e tij për të koordinuar një përgjigje ndaj çdo sulmi rus dhe do të krijojë rrethana më të favorshme për një përpjekje të sponsorizuar nga Rusia për një grusht shteti.

• Forcat ruse mund të mbyllin hapësirën ajrore të Ukrainës për të parandaluar kthimin e Zelensky në Kiev.

2. Presidenti rus Vladimir Putin thuhet se do të mbikëqyrë edhe stërvitjet bërthamore ruse të shtunën, më 19 shkurt. Presidenti i Bjellorusisë Alexander Lukashenko do të shoqërojë Putinin.

• Këto stërvitje po kryhen jashtë ciklit të zakonshëm të stërvitjeve dhe synojnë qartësisht të pengojnë çdo përgjigje perëndimore ndaj një sulmi.

• Putin dhe Lukashenko do të vëzhgojnë stërvitjet nga një “qendër situatash” e paspecifikuar në Moskë, me gjasë Qendra e Kontrollit të Mbrojtjes Kombëtare të Ministrisë së Mbrojtjes Ruse (NDCC). Kjo do t’i vendoste ata në pozitën më të mirë për të mbikëqyrur edhe operacionet ushtarake konvencionale.

• Nisja e sulmit gjatë atyre stërvitjeve do të përfitonte maksimalisht nga efekti i tyre parandalues.

3. Provokimet e përfaqësuesve rusë në Ukrainën lindore janë shtuar në mënyrë dramatike që nga 16 shkurti, duke përfshirë një breshëri artilerie që dëmtoi një kopsht fëmijësh në Ukrainën e papushtuar dhe sulme të tjera të shumëfishta.

• Përfaqësuesit rusë kanë rritur shpeshtësinë dhe dramën e pretendimeve të tyre për sulme ukrainase ndaj tyre, si dhe pretendimet e tyre të rreme se Ukraina po përgatitet të pushtojë Donbasin e pushtuar.

• Përfaqësuesit e Rusisë në Donbas filluan evakuimin e civilëve në Rusi përpara një ofensive të pretenduar ukrainase.

• Zyrtarët e lartë rusë, përfshirë Putinin, kanë përsëritur dhe zgjeruar gjithnjë e më shumë këto pretendime këtë javë.

4. Fushata ka të ngjarë që nga njëra anë të tërheqë forcat ukrainase në një përgjigje që Rusia më pas do të pretendonte se ishte një sulm dhe, nga ana tjetër, të përdorte sulme të rreme me flamur dhe dezinformim të plotë për të sajuar justifikime për një sulm rus ndaj “Mbroni” “qytetarët rusë” në Donbasin e pushtuar. Ky aktivitet retorik dhe kinetik ka kapërcyer pragjet që tregojnë për mundësinë e një sulmi aktual rus.

Ky përditësim pasqyron një ndryshim në vlerësimet dhe parashikimet tona. Eshtë vlerësuar më parë se Putini po vendoste kushte për të zhvendosur forcat ruse hapur në Donbasin e pushtuar dhe ndoshta për të kryer një pushtim të kufizuar në Ukrainën juglindore të papushtuar dhe/ose një fushatë ajrore/raketë. Tani vlerësohet se ato aktivitete ruse janë jashtëzakonisht të mundshme dhe të pashmangshme dhe se një pushtim rus në shkallë shumë më të gjerë është shumë i mundshëm.

Kategoritë
BotaLajme