Ekspertët: Vërtetimi i vaksinës Covid-19 mund të jetë në letër ose në aplikacione

Covid-19 ka vrarë mbi 2.9 milion njerëz globalisht dhe ka infektuar gati 138 milion të tjerë. Këtu janë zhvillimet më të fundit të lidhura me koronavirusin për 15 Prill transmeton Gazeta e Re.

Ekspertët: Prova e vaksinës mund të jetë në letër ose aplikacione

Pasaportat e vaksinave, ose çertifikatat e vaksinave, janë dokumente që tregojnë se ju jeni vaksinuar kundër virusit ose jeni testuar kohët e fundit negativ për virusin.

Ato mund t’ju ndihmojnë të futeni në vende të tilla si stadiume apo edhe vende që kërkojnë të rihapen në mënyrë të sigurt.

Certifikatat janë ende duke u zhvilluar, dhe se si dhe nëse ato do të përdoren mund të ndryshojnë shumë në të gjithë botën. Ekspertët thonë se ato duhet të jenë falas dhe të disponueshme në letër, jo vetëm në aplikacione, pasi jo të gjithë kanë një telefon të mençur.

Në SHBA, zyrtarët federalë thonë se nuk ka plane për t’i bërë ato gjerësisht të detyrueshme.

Në disa shtete, guvernatorët republikanë kanë lëshuar urdhra që ndalojnë bizneset ose agjencitë shtetërore të kërkojnë nga njerëzit të tregojnë prova të vaksinimit.

Kundërshtimet sillen kryesisht rreth privatësisë dhe sigurisë, mënyrës se si do të ruhen informacionet personale të njerëzve.

Kritikët thonë se pasaportat do të përfitojnë nga njerëzit dhe vendet me më shumë akses në vaksina.

Mbështetësit thonë se ata mund të bëjnë rihapjen më të shpejtë dhe më të lehtë.

Provat e vaksinimit ose një test negativ mund të jetë një mënyrë që bizneset dhe shkollat të sigurojnë klientët, studentët dhe prindërit se po ndërmerren hapa për të kufizuar transmetimin e virusit.

Ndalimet e udhëtimit ndërkombëtar nga vendet mund të lehtësohen gjithashtu nëse njerëzit janë në gjendje të tregojnë prova se janë vaksinuar. Disa vende kanë kohë që kanë kërkesa për të provuar vaksinimin kundër etheve të verdha.

Akoma, një sfidë është krijimi i sistemeve të certifikimit që funksionojnë në të gjithë ofruesit e vaksinave dhe bizneset. Më shumë se një duzinë iniciativash janë duke u zhvilluar për të zhvilluar një letër kredenciale që mund të ruhet në një ‘smartphone’ ose të shtypet në letër, duke përdorur një kod QR.

 Rritja gjermane 2021 shihet më e dobët për shkak të uljes së virusit

Rritja ekonomike gjermane do të jetë më e dobët se sa pritej më 2021, thonë institutet kryesore kërkimore, ndërsa kufizimet e vazhdueshme të koronavirusit vazhdojnë të ngadalësojnë rimëkëmbjen në ekonominë më të madhe të Evropës.

Tajlanda shton 1,500 raste, shqyrton masa të reja

Rastet e virusit në Tajlandë tejkaluan 1,500 për të vendosur një rekord tjetër, duke shkaktuar shqetësime se pandemia mund të dilte nga dora.

Më shumë se 8,000 raste janë regjistruar që nga 1 Prilli në një shpërthim të ri të lidhur me klube të natës dhe bare në Bangkok qendror. 1,543 raste të reja e shtyjnë numrin e vendit në 37,543, me 97 vdekje.

Dr. Chawetsan Namwat nga Departamenti i Kontrollit të Sëmundjeve tha se shpërthimi duket të jetë përhapur përtej vendeve argëtuese me raste të reja të lidhura tani me aktivitete të tilla si seminare, takime zyre dhe udhëtime në terren të studentëve.

Ai tha se Komiteti Kombëtar i Kontrollit të Infeksionit do të takohet për të diskutuar masat e reja. Deri në 6,000 shtretër spitalorë do të shtohen në Bangkok për të përballuar rritjen, tha ai.

Kamboxhia urdhëron mbyllje të rreptë 2-javore të Phnom Penh

Udhëheqësi i Kamboxhias ka urdhëruar një bllokim të rreptë dy-javor në shtëpi në kryeqytetin Phnom Penh për të ngadalësuar një rritje të rasteve të koronavirusit, duke paralajmëruar “ne do të vdesim nëse nuk veprojmë me përgjegjësi”.

Me fushatën e vaksinimit akoma në një fazë të hershme, Ministria e Shëndetësisë raportoi 178 raste të lajmeve, duke përfshirë 145 plus dy vdekje në Phnom Penh. Kamboxhia deri më tani ka konfirmuar 4,874 raste dhe 35 vdekje.

Përhapja e fundit është gjetur në një banor të huaj i cili theu karantinën e hotelit dhe shkoi në një klub nate në fillim të shkurtit. Qeveria më 20 shkurt njoftoi një mbyllje dy-javore të shkollave publike, kinemave, bareve dhe vendeve të argëtimit në kryeqytet. Gjersa rastet u rritën, mbylljet u shtrinë në të gjithë vendin për shkollat, palestrat, sallat e koncerteve, muzetë dhe vendet e tjera të mbledhjes.

Rusia raporton 8,944 raste të reja

Rusia ka raportuar 8,944 raste të reja, përfshirë 2,455 në Moskë, duke e çuar numrin zyrtar kombëtar në 4,675,153.

Task forca qeveritare e koronavirusit tha se 398 njerëz kishin vdekur në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin e të vdekurve në 104,398.

Agjencia federale e statistikave ka mbajtur një numërim të veçantë dhe ka raportuar një taksë shumë më të lartë prej më shumë se 225,000 nga prilli 2020 deri në Shkurt.

 Irlanda në rrugën e duhur për të lehtësuar kufizimet, përcaktoi planin e verës

Irlanda është në rrugën e duhur për të lehtësuar kufizimet nga 4 maj për të lejuar rihapjen në faza të të gjitha dyqaneve të shitjes me pakicë dhe floktarëve dhe gjithashtu do të zhvillojë një plan për rihapjet e mëtejshme në qershor dhe korrik, thotë Zëvendës Kryeministri Leo Varadkar.

Irlanda mbylli shumicën e dyqaneve, vendet e ndërtimit dhe mikpritjen në fund të dhjetorit pas një rritje të infeksioneve Covid-19. Filloi të zgjidhte gradualisht kufizimet ekonomike këtë javë, me ndërtimin e shtëpisë të lejuar dhe të gjithë studentët të ktheheshin në shkolla.

Mbyllja e tretë në vitin e kaluar ka kthyer një nga nivelet më të larta të incidencës në botë të Covid-19 në janar në një nga më të ultat e Evropës.

Numri i rasteve për 100,000 njerëz të matur gjatë 14 ditëve të fundit ka rënë në 132 këtë javë.

India çon në qiell rastet e kaluara të viruseve me 14 milionë

India raportoi më shumë se 200,000 raste të reja të enjten, duke u ngritur në qiell me 14 milion raste nga e kaluara në përgjithësi pasi një shpërthim intensifikues i vë një peshë të zymtë sistemit të saj të brishtë të kujdesit shëndetësor.

Në kryeqytetin, New Delhi, më shumë se një duzinë hotelesh dhe salla banketesh dasmash u urdhëruan të shndërroheshin në qendra të bashkuara me spitalet.

Zhurma e qytetit më të madh të Indisë dhe kryeqytetit financiar, Mumbai, u tërhoq nën bordurat si bllokim për të frenuar përhapjen e virusit. Veprimi i imponuar nga shteti i goditur më keq Maharashtra të mërkurën mbrëma mbylli shumicën e industrive, bizneseve dhe vendeve publike dhe kufizon lëvizjen e njerëzve për 15 ditë, por nuk ndaloi shërbimet e trenave dhe ajrit.

Në ditët e fundit, punëtorët migrantë që tërheqin çantat e shpinës kanë mbushur trenat e mbipopulluar duke lënë Mumbain, një eksod midis punëtorëve të ditës të prekur nga paniku.

Përveç 200,739 rasteve të reja të infeksionit, Ministria e Shëndetësisë gjithashtu raportoi 1,038 viktima të virusit në 24 orët e fundit, duke çuar vdekjet në 173,123 që nga fillimi i pandemisë vitin e kaluar.

Rastet totale të Indisë janë të dyta pas Shteteve të Bashkuara dhe vdekjet e saj janë të katërta pas SHBA, Brazilit dhe Meksikës. Shifrat reale mund të jenë shumë më të larta me prova të kufizuara midis gati 1.4 miliardë njerëzve në Indi.

Amerikanët e pastrehë më në fund po marrin një shans për vaksinën

Amerikanët e pastrehë që janë lënë jashtë listave prioritare për vaksinime, ose madje janë përplasur pasi shtetet kaluan të drejtën për në grupmoshat më të vjetra, më në fund po marrin fotografitë e tyre kur furnizimet e vaksinave rriten.

Ndërsa qeveria amerikane ka vetëm të dhëna jo të plota për infeksionet midis njerëzve të pastrehë, është e qartë se kushtet e mbushura me njerëz, jo sanitare në strehimore dhe gjendja e dobët shëndetësore rrisin rrezikun e infeksioneve, komplikacioneve të rënda dhe vdekjes.

Përhapjet e viruseve janë dokumentuar në strehimoret për të pastrehë në qytete të tilla si Boston, San Francisco dhe Seattle.

Anulimi i Lojërave Olimpike mbetet një opsion

Një zyrtar i lartë i partisë qeverisëse japoneze ka thënë që anulimi i Lojërave Olimpike të këtij viti është një mundësi nëse pandemia bëhet shumë e tmerrshme, më pak se 100 ditë nga fillimi i planifikuar i Lojërave.

Nëse ngritja e rasteve do të thotë “thuhet se është e pamundur do të duhet të heqim dorë”, tha Toshihiro Nikai, sekretari i përgjithshëm i Partisë Liberale Demokratike, në komentet në një intervistë televizive për shkak të transmetimit të Premten, raportoi Kyodo.

Ngjarja më e madhe sportive në botë tashmë është vonuar për një vit dhe po mbahet pa spektatorë ndërkombëtarë.

Argjentina shtrin kufizimet mes rritjes së virusit

Presidenti i Argjentinës ka njoftuar kufizime të reja në vend mes një rritje të infeksioneve të reja.

Alberto Fernandez zbuloi se do të kishte një mbrëmje rrethimi nga 20:00 deri në 6:00, ku nuk do të ishte e mundur të “qarkullonin rrugët”.

Ai urdhëroi gjithashtu pezullimin e të gjitha “veprimtarive rekreative, shoqërore, kulturore, sportive dhe fetare” si pjesë e planit të ri.

Argjentina njoftoi të mërkurën se kishte 25,157 raste të konfirmuara në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 2.6 milion raste.

Guvernatori shtyn që shkollat e Kalifornisë të rihapen

Guvernatori Gavin Newsom u ka bërë thirrje të gjitha shkollave të Kalifornisë të rihapen, duke theksuar se nuk ka pengesa nga shteti ose shëndetësia për t’i futur fëmijët përsëri në klasa dhe për t’i dhënë fund mësimit në distancë.

Zhgënjimi i tij ishte i qartë: “Paraja nuk është një objekt tani. Është një justifikim,” tha ai.

Newsom foli në një shkollë fillore në Santa Rosa që filloi të mirëpresë studentët përsëri këtë javë.

Por dëshirat e tij mbeten një pritje sesa një mandat në sistemin arsimor të decentralizuar të Kalifornisë, ku 1200 rrethe shkollore negociojnë veçmas me sindikatat e mësuesve dhe në fund të fundit qeverisin vetë.

Studimi zbulon se bllokimi i ulëseve në aeroplanë zvogëlon rrezikun e virusit

Një studim i ri thotë se lënia e vendeve të mesme të hapura mund t’u japë udhëtarëve të linjave ajrore më shumë mbrojtje nga virusi që shkakton Covid-19.

Studiuesit thanë se rreziku i ekspozimit të pasagjerëve ndaj virusit nga një person i infektuar në aeroplan mund të ulet me 23 përqind në 57 përqind nëse vendet e mesme janë bosh, krahasuar me një fluturim të plotë.

Studimi i lëshuar të Mërkurën mbështet përgjigjen e linjave ajrore që kufizuan vendet e para në pandemi.

Sidoqoftë, të gjitha linjat ajrore amerikane përveç Delta tani shesin çdo vend që munden dhe Delta do të ndalojë bllokimin e vendeve të mesme më 1 maj./Gazeta e Re.

 

Kategoritë
BotaLajme