Emigrantët afganë nga Irani po hyjnë në Turqi

Afganët që largohen nga Talibanët në Afganistan vazhdojnë të emigrojnë në Turqi.

Në imazhet e shpërndara në mediat sociale, qindra afganë që formonin një radhë të gjatë u panë duke ecur në grupe në një rrugë.

U vu re se refugjatët nga Afganistani hynë në Turqi përmes Iranit. Është deklaruar se numri i emigrantëve afganë që hyjnë në Turqi është midis 500 dhe 1000 në ditë.

Ata që po hynë në Turqi në mënyrë të paligjshme, po përpiqen të marrin një leje qëndrimi përmes aplikimeve për viza.

Thuhet se shumë pak nga nëpunësit civilë afganë që aplikojnë për një vizë në Turqi mund të marrin një vizë.

Në ditët që lamë pas, SHBA, e cila u dorëzoi bazën ajrore Bagram autoriteteve afgane, po përgatitet të tërheqë trupat e saj të fundit të mbetura nga Afganistani.

Presidenti i SHBA Joe Biden, në deklaratën e tij më 15 Prill, njoftoi se procesi i tërheqjes do të fillonte më 1 maj dhe se të gjitha forcat ushtarake do të tërhiqeshin para 11 shtatorit, përvjetorit të pushtimit të Afganistanit.

Kategoritë
BotaLajme