Emiratet e Bashkuara Arabe zgjedhin gruan e parë Arabe për trajnimin e astronautëve

Noura al Matroushi dhe homologu i saj mashkull Mohammed al Mulla do t’i nënshtrohen trajnimit në Johnson Space Center të NASA-s në Hjuston, Teksas transmeton Gazeta e Re.

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë zgjedhur gruan e parë Arabe që stërvitet si astronaut, ndërsa vendi i Gjirit zgjerohet me shpejtësi në sektorin hapësinor për të diversifikuar ekonominë e tij.

Emiratja Nora al Matrooshi, një 27-vjeçare e diplomuar në inxhinieri mekanike që aktualisht punon në Ndërmarrjen Kombëtare të Naftës në Abu Dhabi, do të bashkohet me Klasën e Kandidatëve për Astronaut të NASA-s 2021 në Shtetet e Bashkuara.

Emiratet e Bashkuara Arabe po përdorin programin e saj hapësinor për të zhvilluar aftësitë e saj shkencore dhe teknologjike dhe për të zvogëluar varësinë e saj në naftë.

Në shkurt një hetim i Emirateve të Bashkuara Arabe arriti orbitën e planetit Mars, ekspedita e parë ndërplanetare e botës Arabe.

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë në plan të lëshojnë një rover hëne deri në vitin 2024 dhe madje edhe një vizion për një zgjidhje të Marsit deri më 2117.

Matrooshi do të bashkohet me një tjetër Emirat, Mohammed al Mulla, duke bërë gjithsej katër persona nën Programin e Astronautit të Emirateve të Bashkuara Arabe. Ato përfshijnë Hazza al Mansuri i cili u bë Emirati i parë në hapësirë më 2019 kur ai fluturoi në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

Nora ishte një nga 4,300 aplikantet e vlerësuar mbi aftësitë shkencore, arsimin dhe përvojën praktike, dhe më pas në vlerësimet fizike, psikologjike dhe mjekësore, tha Qendra Hapësinore Mohammed Bin Rashid (MBRSC) e Dubait.

Thyerja e kufijve

Anousheh Raissyan, një sipërmarrëse dhe milioner i telekomunikacionit iraniano-amerikan nga Dallas, u bë gruaja e parë myslimane dhe i pari iranian në hapësirë kur udhëtoi si një civil i vetë-financuar në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës më 2006.

Ajo thuhet se pagoi 20 milion dollarë për të udhëtuar atje si turiste.

Myslimani i parë në hapësirë ishte Princi Saudit Sulltan bin Salman, i cili u bashkua me ekuipazhin e anijes Discovery më 1985.

Emiratet kanë patur suksese të tjera të fundit në programin e tyre hapësinor.

Këtë shkurt, Emiratet e Bashkuara Arabe vendosën satelitin e saj Amal, ose Hope, në orbitë rreth Marsit, e para për botën arabe. Në vitin 2024, vendi shpreson të vendosë një anije kozmike pa pilot në Hënë.

Emiratet e Bashkuara Arabe gjithashtu kanë vendosur qëllimin ambicioz të ndërtimit të një kolonie njerëzore në Mars deri më 2117.

Emiratet e Bashkuara Arabe filluan një Program Kombëtar të Hapësirës më 2017 për të zhvilluar ekspertizën lokale. Popullsia e saj prej 9.4 milion, shumica e të cilëve janë punëtorë të huaj, nuk ka bazën shkencore dhe industriale të kombeve të mëdha të hapësirës. /Gazeta e Re.

 

Kategoritë
BotaLajme