Erdoğan diskutoi çështjet rajonale me kreun e NATO-s, Stoltenberg

Drejtoria e Komunikimit të Turqisë njoftoi se Erdoğan dhe Stoltenberg diskutuan disa çështje të rëndësishme rajonale, duke përfshirë zhvillimet në Detin Egje dhe Mesdheun Lindor, Libinë dhe krizën midis Rusisë dhe Ukrainës

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan zhvilloi një bisedë telefonike me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg, transmeton Anadolu Agency (AA).

Drejtoria e Komunikimit të Turqisë njoftoi se Erdoğan dhe Stoltenberg diskutuan disa çështje të rëndësishme rajonale, duke përfshirë zhvillimet në Detin Egje dhe Mesdheun Lindor, Libinë dhe krizën midis Rusisë dhe Ukrainës.

Gjatë bisedës, Erdoğan nënvizoi se mjedisi aktual i qetë dhe paqësor në Egje dhe Mesdheun Lindor u bë i mundur falë përpjekjeve të Turqisë dhe hapave të saj konstruktivë.

Turqia, e cila ka vijën bregdetare më të gjatë kontinentale në Mesdheun Lindor, ka hedhur poshtë pretendimet e kufijve detarë nga Greqia dhe administrata e Qipros Greke, duke theksuar se pretendimet e tyre të tepërta shkelin të drejtat sovrane të Turqisë dhe Republikës Turke të Qipros Veriut.

Sa i përket Libisë, Erdoğan i tha Stoltenberg-ut se qeverisë së re libiane duhet t’i jepet mbështetje e mbrojtjes dhe sigurisë, duke shtuar se Turqia i kishte dhënë ndihmë vendit në këtë drejtim, sipas marrëveshjeve të tyre të nënshkruara në vitin 2019.

Më 5 shkurt, grupet politike rivale të Libisë ranë dakord gjatë bisedimeve të ndërmjetësuara nga OKB në Gjenevë për të formuar një qeveri të përkohshme për të udhëhequr vendin drejt zgjedhjeve këtë dhjetor. Delegatët libianë zgjodhën Mohammad Menfi-n për të kryesuar Këshillin Presidencial me tre anëtarë dhe Abdul Hamid Dbeibeh si kryeministrin e ri.

Erdoğan gjithashtu theksoi se Afganistani duhet të marrë mbështetje përmes aftësive dhe kapaciteteve të NATO-s.

Armiqësitë janë rritur në mënyrë dramatike në Afganistan që nga shtatori i kaluar kur SHBA dhe talibanët arritën marrëveshje për tërheqjen e forcave amerikane dhe fillimin e negociatave ndër-afgane për t’i dhënë fund luftës që zgjat gati dy dekada.

Duke iu referuar tensioneve të përshkallëzuara kohët e fundit midis Ukrainës dhe Rusisë, Erdoğan tha se kriza mund të zgjidhet përmes dialogut, duke shtuar se integriteti territorial i Ukrainës dhe Protokolli i Minskut duhet të jenë baza për zgjidhjen e çështjes.

Në javët e fundit, Rusia ka mbledhur forca të gatshme për luftime pranë kufirit ukrainas, që konsiderohet nga sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, si “mbledhja më e madhe e trupave ruse që nga aneksimi i paligjshëm i Krimesë në vitin 2014”.

Kategoritë
BotaLajme