Erdoğan i bën thirrje Putinit të vizitojë Ankaranë “sa më shpejt të jetë e mundur”

Presidenti i Turqisë zhvilloi një bisedë telefonike me homologun e tij rus, ku u diskutuan tensionet në rritje midis Ukrainës dhe Rusisë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, i bëri thirrje homologut të tij rus Vladimir Putin që të vizitojë Turqinë “sa më shpejt të jetë e mundur”, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Presidenti Erdoğan theksoi se do të dëshironte të mirëpriste presidentin rus Putin në Turqi për Takimin e Këshillit të Bashkëpunimit të Nivelit të Lartë sa më shpejt të jetë e mundur, siç ishte rënë dakord gjatë vizitës së tij në Soçi në shtator”, thuhet në njoftimin e Drejtorisë Turke të Komunikimeve pas një bisede telefonike të zhvilluar mes dy liderëve.

Gjatë bisedës telefonike në të cilën u diskutuan tensionet në rritje midis Ukrainës dhe Rusisë, Erdoğan theksoi “rëndësinë e madhe” që ai i kushtoi dialogut të tij të ngushtë me Putinin që “i dha rezultate të favorshme”, duke shtuar se ai ishte i vendosur të mbante këtë qasje.

Ai gjithashtu nënvizoi se, si një çështje parimore, Ankaraja nuk njeh hapat e fundit të Moskës që shkelin “sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës”, ndërsa nënvizoi rëndësinë e arritjes së një zgjidhjeje të mosmarrëveshjes midis dy vendeve në bazë të Marrëveshjes së Minskut.

Midis shtatorit të vitit 2014 dhe shkurtit të vitit 2015, Rusia, Ukraina, Franca dhe Gjermania, të njohura si Kuarteti i Normandisë, nënshkruan Protokollin e Minskut, i cili efektivisht ndaloi avancimet e trupave dhe uli ndjeshëm tensionet.

Megjithatë, marrëveshjet nuk mund të zbatoheshin dhe konfrontimet kaluan në luftë llogore midis mijëra ushtarëve.

Erdoğan gjithashtu i tha Putinit se asnjëra nga palët nuk do të përfitonte nga ndërlikimi i mëtejmë i mosmarrëveshjes, ose më keq, të kthehet në një konfrontim ushtarak.

“Presidenti Erdoğan deklaroi se Turqia, në këtë frymë, i kushtoi rëndësi vazhdimit të bisedimeve diplomatike dhe se edhe sot është e gatshme të bëjë pjesën e saj për uljen e tensionit dhe ruajtjen e paqes”, thuhet në deklaratë.

Presidenti turk përsëriti thirrjen e tij për zgjidhjen e mosmarrëveshjes përmes dialogut dhe t’i jepet prioritet diplomacisë, ndërsa theksoi se Ankaraja mban qëndrimin e saj konstruktiv brenda NATO-s.

Putin të hënën njoftoi se Moska njohu dy rajone separatiste të Ukrainës lindore si shtete “të pavarura”, ndërsa më pas dha një urdhër për të dërguar forcat ruse atje për të “ruajtur paqen”.

Këto veprime tërhoqën një dënim të gjerë global, ndërsa vendet perëndimore njoftuan sanksione të reja ndaj Rusisë.

Erdoğan e kishte quajtur këtë njohje të papranueshme, duke theksuar përpjekjet e Turqisë për të ndihmuar në arritjen e një rezolute.

Në vitin 2014, pasi pushtoi Gadishullin e Krimesë të Ukrainës, Moska filloi të mbështesë forcat separatiste në Ukrainën lindore kundër qeverisë qendrore, një politikë që ajo e ka mbajtur gjatë shtatë viteve të fundit. Sipas OKB-së, konflikti shkaktoi vdekjen e më shumë se 13.000 personave.

Veprimet e fundit të Putinit vijnë pasi Rusia grumbulloi mbi 100.000 trupa dhe pajisje të rënda brenda dhe përreth Ukrainës, ndërsa SHBA dhe vendet perëndimore e akuzojnë atë se ka krijuar terrenin për një pushtim.

Rusia ka mohuar se po përgatit një pushtim dhe në vend të kësaj pretendon se vendet perëndimore kërcënuan sigurinë e saj përmes zgjerimit të NATO-s drejt kufijve rusë.

Deklarata e Kremlinit

Pas bisedës së Putinit me Erdoğanin, Kremlini lëshoi një deklaratë të veçantë duke thënë se të dy liderët shkëmbyen pikëpamje mbi njohjen e dy rajoneve separatiste nga Rusia.

Në deklaratën e Kremlinit theksohet se Putin e shpjegoi masën si rezultat i “agresionit të autoriteteve ukrainase në Donbas dhe refuzimit të tyre kategorik për të zbatuar Marrëveshjen e Minskut”.

Sipas deklaratës, Putini shprehu gjithashtu zhgënjim me reagimin e SHBA-së dhe NATO-s, duke thënë se ata “injoruan shqetësimet dhe kërkesat legjitime ruse”.

Kategoritë
BotaLajme