Eurodeputetët japin mesazh të qartë Dodikut të mos luajë me zjarrin: BiH nuk duhet të jetë një shesh lojërash të rusëve

Një grup socialistësh dhe demokratësh në Parlamentin Evropian komentuan fjalimin e sotëm të anëtarit të Presidencës së BiH Milorad Dodik drejtuar institucionit.

Siç shkruan ata në llogarinë e tyre zyrtare në Twitter, Bosnja dhe Hercegovina është në krizën e saj më të keqe që nga lufta e viteve 1990 dhe presidenca e saj, duke përfshirë atë që ata thonë se lideri serb i Bosnjës pro-Kremlinit, më në fund po del sot para Parlamentit Evropian.

“Mesazhi ynë për Milorad Dodik është i qartë. Mos lejoni që BiH të bëhet një shesh lojërash ruse dhe të ndalojë së rrezikuari të ardhmen paqësore të vendit. Retorika juaj nxitëse, bllokimi juaj i institucioneve shtetërore dhe mohimi i gjenocidit e çojnë vendin në prag të kolapsit. “, thanë eurodeputetët.
Kujtojmë se sot anëtari i Presidencës së BH-së Milorad Dodik iu drejtua anëtarëve të Komisionit për Politikë të Jashtme të Parlamentit Evropian, ku foli për situatën në BeH dhe theksoi se vendi është në gjendje të përhershme krize.

ANËTAR I KRYESISËS SË BH

Dodik përsëriti para Parlamentit të BE-së se ai nuk dëshiron shkëputje: Unë, si ju, dua një BiH sovrane
Ai u bëri thirrje anëtarëve të Parlamentit Evropian, por edhe Bashkimit Evropian, që të ndihmojnë Bosnjën dhe Hercegovinën, duke deklaruar se “ai dëshiron gjithashtu një BiH sovrane”.

Kategoritë
LajmeRajoni