Evropa e goditur nga varianti Delta plus: Cilat vende po i kthejnë masat shkaku i valës së re të COVID-19?

Qytetarët e vendeve evropiane shijuan për pak kohë jetën pa kufizime, të cilat u hoqën kryesisht pas përmirësimit të situatës epidemiologjike.

Masat ishin inekzistente, ndërsa përdorimi i certifikatave për coronavirusin u ndërpre derisa restorantet dhe klubet funksionuan si dy vjet më parë.

Me shfaqjen e variantit Delta dhe mutacioneve të tij, vendet u përballën me një rritje të numrit të të infektuarve.

Vendi i parë që njoftoi se coronavirusi u rikthye është Holanda. Ajo së shpejti do të prezantojë bllokimin e pjesshëm. Kafenetë, restorantet do të duhet të mbyllin dyert e tyre në orën 19:00. Nuk lejohen më as aktivitetet sportive. Shkollat, kinematë dhe teatrot do të qëndrojnë të hapura, transmeton Telegrafi.

Delta Plus arriti të prishë planet e vendit skandinav, i cili e bën të kthejë disa kufizime për shkak të përhapjes së përshpejtuar të virusit. Danimarka gjithashtu ka një nivel të lartë të të vaksinuarve, por kjo nuk mjafton për të ndaluar përhapjen e virusit.

Në një vend që është një nga destinacionet e preferuara të shumë turistëve gjatë stinës së dimrit, janë rikthyer kufizimet. Austria ka zgjedhur të rregullojë “2G” – një informacion ose dëshmi se keni mposht COVID-19”.

Të pavaksinuarit nuk kanë të drejtë të shkojnë në restorante, ambiente që janë për argëtim dhe kulturë. Për të kontrolluar që rregulli “2G” të zbatohet realisht në praktika, politika austriake do të rrisë presionin e kontrollit në objektet në të gjithë vendin në ditët në vijim.

Coronavirusi në Gjermani ka “shpërthyer” javët e fundit. Ligji për masat e reja nga Bundestagu i testimeve falas për coronavirusin, i cili u hoq për një periudhë të caktuar, sërish do të rikthehet. Punonjësit e vizitorëve në shtëpitë e pleqve do të duhet të testohen çdo ditë, edhe nëse janë të vaksinuar.

Presidenti francez Emmanuel Macron u tha gjashtë francezëve të mbetur të pavaksinuar që të marrin vaksinën sa më shpejt të jetë e mundur. Ai theksoi se vetëm vaksina nuk mund ta mposht virusin, derisa pjesa më e madhe e botës të vaksinohet brenda.

Siç njoftoi presidenti francez, mbajtja e detyrueshme e maskave mbrojtëse do të jetë e detyrueshme në shkollat ​​e hëna, ndërsa mbi 65 vjeç duhet të marrin urgjentisht një dozë përforcuese të vaksinës nëse duan të lejojnë e tire për COVID.

Mali i Zi dje ka marrë vendim për të ndaluar të gjitha tubimet e mëdha në ambientin e mbyllur, por edhe në mjedisin e hapur. Tani e tutje nuk lejohet organizimi i koncerteve, dasmave, tubimeve masive, ndërsa orari i punës së objekteve të hotelierisë është i kënaqur deri në mesnatë. Sllovenia nuk ka punuar ushtrinë për të gjithë studentët e tyre.

Kur bëhet fjalë për vendet e tjera të rajonit tonë, peshimi është ende në vazhdim, por duke qenë se certifikatat e COVID-it janë për të gjetur në këtë gjuhë.

Megjithatë, Kroacia, Bosnja dhe Hercegovina dhe Maqedonia e Veriut do të lejojnë tubimet për ata që kanë një certifikatë vaksinimi ose mposhtja e COVID-19.

Kategoritë
BotaLajme