Familjarët e ushtarëve rusë të kapur u tronditën: Nuk e kishim idenë se ishin atje

Zyrtarët ukrainas kanë publikuar dhjetëra video të ushtarëve rusë të kapur, ndërsa luftimet brutale në Ukrainë hyjnë në ditën e katërt.

Në një nga videot, të publikuara herët në mëngjes të së dielës në kanalin Telegram Find Your Own, postuar nga Ministria e Punëve të Brendshme të Ukrainës, ushtari i plagosur dukshëm prezantohet si Leonid Paktishev, komandant i një njësie snajperësh me bazë në rajonin e Rostovit.

Kanali telegram, i cili u transmetua për herë të parë drejtpërdrejt të shtunën, publikoi video dhe foto të shumta që tregonin trupat ruse të kapur, gjë që shkaktoi zemërim në mesin e familjeve të tyre, të cilët thonë se janë të shokuar kur mësojnë se të dashurit e tyre janë përfshirë në pushtimin e Ukrainës.

The Guardian foli me tre anëtarë të familjes, të cilët konfirmuan identitetin e Paktishev dhe thanë se ishin të shokuar dhe të zemëruar kur mësuan pasi panë videon se i dashuri i tyre ishte kapur.

“Më dërguan një video të vëllait tim të bërë në orën 2 të mëngjesit. Unë isha plotësisht i tronditur. Nuk e kisha idenë se ai po merrte pjesë në përleshje atje”, tha Jelena Polivçeva, motra e Leonid Paktishev.

Në video, Paktishev, nga qyteti i vogël Mezdhurechenskiy në Siberinë perëndimore, tha se ai drejtonte një ekip prej tre snajperistësh.

“E dija që Leonid ishte në ushtri, por nuk e kisha idenë se ai ishte dërguar në Ukrainë,” tha Polivtseva.

Rusia deri më tani nuk ka komentuar videot e publikuara dhe ka zbuluar shumë pak informacion për gjendjen e ushtarëve të saj që po luftojnë në Ukrainë. Ministria e Mbrojtjes e Rusisë pranoi për herë të parë të dielën mbrëma se “shokët e tyre” kishin ushtarë të vdekur dhe të plagosur, por shtoi se “numri i nacionalistëve të shkatërruar (ukrainas) e kalon shumë numrin e viktimave ruse”.

E pyetur për përfshirjen e vëllait të saj në pushtimin e paprovokuar të Ukrainës nga Rusia, Polivtseva tha se nuk ishte “kompetente” për të gjykuar vendimin e “komandantit të përgjithshëm”. Megjithatë, ajo tha se shpresonte se luftimet do të përfundonin.

“Askush nuk ka nevojë për këtë, as Ukrainës dhe as Rusisë. Unë besoj se ne mund të arrijmë një marrëveshje në mënyrë paqësore, në mënyrë që djemtë, vëllezërit dhe burrat tanë të mos vdesin,” shtoi ajo.

Polivtseva tha se hera e fundit që foli me vëllain e saj ishte gjatë festave të Vitit të Ri. Ajo i ka dërguar edhe një mesazh ditëlindjeje në rrjetet sociale të enjten, ditën kur filloi pushtimi dhe ai mbushi 28 vjeç.

“Pashë që ai nuk ishte në internet dhe pastaj u shqetësova pak. Tani jam shumë e shqetësuar, nuk kam fjetur gjithë natën, fëmijët e mi po qajnë, nëna jonë është në gjendje kritike,” shtoi ajo.

Ukraina u bën thirrje familjarëve të ushtarëve rusë të kapur që të kontaktojnë me ta dhe të shprehin kundërshtimin e tyre ndaj përfshirjes së vendit në luftë.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka krijuar një linjë telefonike për anëtarët e familjeve të ushtarëve rusë të quajtur “Kthimi i gjallë nga Ukraina”. Sipas Kyiv Independent, “qindra thirrje” janë bërë që nga fillimi i pushtimit.

Një tjetër anëtar i ngushtë i familjes Paktishev, i cili kërkoi që emri i tij të mos përdoret, shprehu zemërimin për përfshirjen e të afërmve në luftën në Ukrainë.

“Si mund të ndiheni ndryshe?! Djemtë e rinj hidhen si mish topash, dhe më e rëndësishmja për çfarë ?! Për pallatet në Gelendzhik?” tha një anëtar i familjes, duke iu referuar një vile luksoze në Detin e Zi që gazetarët e pavarur rusë thanë se ishte e lidhur me Vladimir Putin.

Një anëtar i familjes tha se ai mori një mesazh brenda natës në faqen e tyre në rrjetet sociale Vkontakte, në të cilin ata u informuan për kapjen.

Një mesazh nga Guardian thotë: “Mirëmbrëma, dua të përshëndes popullin ukrainas. Do të doja t’ju bëja të lumtur që i dashuri juaj është ende gjallë. Dilni dhe demonstroni, rrëzoni qeverinë tuaj para se të varrosim gjithçka në tokën ukrainase. “Bëhu i mallkuar dhe digje në ferr. Lavdi Ukrainës.”

Të shtunën, kanali televiziv i pavarur Dozhd publikoi një intervistë në të cilën babai dukshëm i mërzitur i një ushtari të ri rus tha se ai nuk donte që djali i tij të bëhej “ushqim i topit”, duke mohuar se ai kishte ndonjë njohuri të mëparshme për përfshirjen e djalit të tij në konflikti.

Kategoritë
BotaLajme