Fatma: një grua e padukshme që shndërrohet nga pastruese në vrasëse

Në dramën më të re të Netflix, një grua kërkon burrin e saj për t’i thënë lajmin e vdekjes së fëmijës së tyre. Ndërsa kërkimi i saj përparon, ajo përfundon duke u bërë një vrasëse e padukshme që bie gjithnjë e më shumë në telashe.

Drama më e re turke e Netflix, Fatma, është në krye të top listave në Turqi, ku u lançua më 27 Prill 2021, së bashku me pjesën tjetër të botës. Miniseria me gjashtë pjesë përqendrohet te Fatma, një amvise e braktisur nga burri i saj dhe përshkruan transformimin e saj nga viktimë në grua të fuqizuar.

Drama mbërthenëse, e shkruar nga Ozgur Onurme dhe drejtuar nga Ozer Feyzioglu dhe Ozgur Onurme, shënon një kthesë të yllit për aktorin Burcu Biricik, i cili shkëlqen në rolin e saj si Fatma. Duke shfaqur në kthesa të barabarta një fasadë paniku, stoicizmi dhe keqardhjeje, ajo e bën serialin bindës si personazh qendror.

Seriali fillon me një skenë të marrjes në pyetje, ku policia kërkon të dijë se kush vrau dy burra ndërsa Fatma ulet bosh. Nuk është shumë e dobishme të thuash që Fatma tashmë është arrestuar për disa vrasje, pasi skena kthehet tek ajo si një pastruese që kërkon burrin e saj i cili është liruar nga burgu.

Por çfarë e shtyn Fatmën? Ndërsa seriali prej gjashtë episodesh përparon, shikuesit mësojnë më shumë për të me çdo ndërveprim që ajo ka me burrat mesatarë që e rrethojnë. Do të thotë, me përjashtim të tre: autori, avokati i ri Sidar në Firmën Ligjore Argah i cili përpiqet ta ndihmojë atë dhe shoferi i kamionit që e lëshon atë në rrugën për në fshatin e saj.

Fatma punon si zonjë pastrimi për autorin, e luajtur nga aktori i famshëm turk Ugur Yucel, i cili është i mirë me të, pavarësisht se u tregon të tjerëve një fasadë të ndyrë. Ai e vëren se ajo nuk është në rregull, ulet për ta pyetur se si është dhe është i gatshëm të argëtojë djalin e saj autik që ajo sjell me vete për të punuar.

Pjesa tjetër e burrave në seri nuk shkojnë aq mirë. Bayshtë Bayram (Mehmet Yilmaz Ak), punëdhënësi i njëhershëm i burrit të saj Zafer, gjoja një tregtar automjetesh, i cili është më mafioz sesa jo. Dhe Yusuf, ndihmësi i tij, i cili supozohet ta vrasë atë sapo ajo t’i tregojë se ku është arma e Bayramit.
Është Ismaili, pronari dhe fqinji i saj, i cili thyen derën e xhamit në një mjegull të dehur duke kërkuar favore seksuale prej saj, tani që ajo shihet si një grua beqare pa burrë për ta mbrojtur atë.
Aty është Ekber, i luajtur nga perkusionisti dhe aktori i njohur Burhan Ocal, i cili është kreu i një organizate mafioze dhe i pëlqen të torturojë gratë ndërsa gërmon kokainën.


Burri i Fatmës, Zafer (Ferit Kaya), i cili mungon në pjesën më të madhe të episodeve, është ndoshta më pak një dimensional: një njeri i dobët që joshet nga paratë dhe premtimi i një jete të thjeshtë përsëri në fshat, i cili nuk mund të merret më në Stamboll pasi del nga burgu, për t’u kthyer te një grua e cila është shkatërruar nga vdekja e fëmijës së tyre.

Në fillim të serisë Fatma është një vrasëse ngurruese, duke qëlluar burra me një armë që ajo merr hua nga kasaforta e Bayramit. Ndalesa e saj e parë është zyra e Sevket, ku ai gjëmon se do ta shqyejë burrin Zafer kur ta gjejë për shkak të borxhit që i ka. Ajo ngre një armë për të mbrojtur veten, pastaj bam! Sevket është i vdekur.

Ajo kthehet te Bayrami për t’i treguar lajmin dhe së shpejti kapet nga një intrigë dhe vrasje nga të cilat nuk mund të dalë. Sa më shumë që përpiqet të nxjerrë veten, aq më shumë e gjen veten thellë të ngulitur në një moçal.

Bayram e bën atë presion për të dhënë ilaçe që do të vrasin Ekberin, mafiozin e kokës, gjë që ajo e bën. Në vend të kësaj, ajo vendos të mos presë që ilaçet të bëjnë punën e tyre dhe i merr gjërat në duart e saj pas një shkëmbimi të nxehtë me mollët e Ekberit.

Ajo pastaj nxit një burrë që di për vrasjet e saj duke e shtyrë atë nën një tren, dhe në mënyrë të ngjashme e shtyn fqinjin dhe pronarin e saj Ismailin nga kati i 17-të i një kantieri drejt vdekjes.

Ndërsa numri i trupit rritet, ajo rritet nga një vrasëse e dëshpëruar në një grua të vendosur, duke kërkuar drejtësi për vdekjen e djalit të saj dhe duke kërkuar burrin e saj të rrahur nga vdekja, i cili, rezulton, ka pranuar një zgjidhje për djalin e tyre dhe e anashkaloi qytetin për t’u kthyer në fshat.

Gjatë rrugës, ne gjithashtu takojmë motrën e larguar të Fatmës, Eminen, e cila shkon me emrin e mrekullueshëm Mine tani që ajo ka lënë fshatin prapa; Kadriye, gruaja e Ismailit, e cila i tregon Fatmës për planet e tyre për të shitur shtëpinë në të cilën jeton Fatma; dhe arkëtari i dyqanit të komoditetit, i cili i thërret policët te Fatma dhe Yusufi pasi dëshmuan se ai ishte i ashpër me të.

Miniseria me gjashtë pjesë vlen të shikohet dhe mund të transmetohet në Netflix lehtësisht në një tepricë një ose dy ditore. Me secilin episod që kalon nën një orë, seriali prezanton një kast të pasur personazhesh dhe lejon shikuesin të dëshmojë transformimin e një gruaje, edhe kur ky transformim çon në mënyrë të pashmangshme në një fund të tmerrshëm. /Gazeta e Re.

 

Kategoritë
Kulturë