Fëmijët amerikanë kthehen në klasa, bashkë me ta edhe armët

Shitja e armëve dhe një krizë e shëndetit mendor në mesin e të rinjve, të dyja të cilat u rritën gjatë bllokimeve të lidhura me virusin, shihen si faktorë rreziku në të shtënat në shkollë.

Studentët në shumë shtete të SHBA po kthehen në klasa pas muajsh të të mësuarit në distancë për shkak të pandemisë së koronavirusit, por kthimi prapa ka ardhur me një ndikim fatkeq në dhunën me armë.

Nga orët e para të së enjtes, u ndje si Dita e Groundhog – në orën 7:00 të mëngjesit (1200 GMT) një stërvitës i Ushtrisë që mbante një pushkë rrëmbeu një autobus plot me nxënës të shkollës fillore afër Fort Jackson, Karolina e Jugut për arsye të panjohura, para se t’i linte të shkojnë të paprekur.

I arrestuar pak kohë më vonë, 23-vjeçari u akuzua për 19 pika rrëmbimi, rrëmbimi makine dhe krime të tjera.

“Ndoshta një nga thirrjet më të frikshme që mund të marrim në zbatimin e ligjit…është se një autobus shkollor është rrëmbyer me fëmijë në të me dikë me një armë. Dhe kjo është ajo që kemi pasur këtë mëngjes,” tha sherifi lokal Leon Lott.

Pastaj, në anën tjetër të vendit në Idaho, rreth orës 9:00 të mëngjesit (1500 GMT) një vajzë në klasën e gjashtë – që do të thotë se është rreth 11 ose 12 – nxori një armë nga çanta e shpinës dhe filloi të shtinte. Dy studentë dhe një anëtar i stafit u plagosën.

Një mësues e çarmatosi vajzën dhe ajo u mor në paraburgim. Motivi i saj mbetet i panjohur.

Më vonë në Albuquerque, New Mexico, një shkollë e mesme u evakuua pasi një mësues raportoi se kishte parë një student me armë. Në fund, artikulli ofendues doli të ishte një telefon celular, por incidenti tregon se si mësuesit amerikanë janë në gatishmëri të lartë.

Në Karolinën e Jugut, një student i shkollës së mesme u arrestua për sjelljen e një arme zjarri në shkollë. Dhe një ditë më parë në shtetin jugor të Alabama, një tjetër student u arrestua me dy armë dhe një thikë.

 

Një epidemi?

Incidentet raportohen nga media lokale, por ato nuk bëjnë tituj kombëtar.

Vetëm një zbavitje vdekjeprurëse e të shtënave, si ajo në shkollën e mesme Marjory Stoneman Douglas në Parkland, Florida në Shkurt 2018 (17 të vdekur), ndez një valë shoku.

“Asnjë vend tjetër me të ardhura të larta nuk përjeton dhe nuk toleron të shtënat në shkollë,” shkroi në Twitter Shannon Watts, themeluesi i lëvizjes Moms Demand Action kundër dhunës me armë.

Më shumë se 248,000 studentë kanë qenë të ekspozuar ndaj dhunës me armë në shkolla që kur 13 njerëz u vranë në masakrën në Shkollën e Mesme Columbine në Colorado më 1999, sipas të dhënave të mbledhura nga The Washington Post.

Shifra përfshin ata që janë kapur nga dhuna, siç janë dëshmitarët dhe ata të detyruar të evakuojnë institucionet arsimore kur shpërthejnë armët.

Më 2018, 25 të shtëna në shkollë u numëruan dhe 23 të tjera erdhën më 2019.

 

Qetësi para stuhisë

Kriza Covid-19 që u shpall një pandemi globale në Mars 2020 megjithatë ofroi pak pushim.

Për të frenuar përhapjen e virusit, shumica e shkollave amerikane mbyllën dyert e tyre fizike për studentët, në vend të kësaj duke ofruar mësim në distancë përmes Zoom dhe mjeteve të tjera të internetit. Shumë veta sapo kanë filluar të rihapen.

Nëntë të shtëna në shkollë u regjistruan në vitin 2020, dhe dy në tremujorin e parë të vitit 2021.

“Ne shqetësohemi se dhuna me armë në shkollat e Amerikës mund të jetë edhe më e mundshme në vitin 2021 sesa para pandemisë për shkak të një numri faktorësh të përkeqësuar të rrezikut për dhunë”, shkruanin profesorët e drejtësisë penale James Densley dhe Jillian Peterson në një artikull të botuar nga The Conversation, një uebfaqe lajmesh jofitimprurëse.

Këta faktorë rreziku përfshijnë një rritje të shitjeve të armëve në muajt e fundit dhe një krizë të shëndetit mendor mes të rinjve për shkak të muajve të bllokimeve të lidhura me virusin, shkruan ekspertët – autorët e një libri të fundit mbi këtë çështje – në muajin prill.

Më 26 Prill, një student i shkollës së mesme në Minesota hapi zjarr në një korridor përpara se të arrestohej. Babai i djalit 12-vjeçar më vonë kërkoi falje.

“Covid-19. Këta fëmijë po bien në depresion. Ata nuk kanë miq. Ata nuk dinë çfarë të bëjnë. Ata janë ulur në kompjuterët e tyre. Po fillojnë të skuqin trurin e tyre,” i tha ai filialit lokal të ABC KTSP.

 

Kategoritë
BotaLajme