Fenomen i rrallë: në Turqi ka filluar vjelja e patates vjollcë

Në Sivas të Turqisë ka filluar nxjerrja e patates blu (vjollcë), e cila është jashtëzakonisht e pasur me antioksidantë dhe vlera të larta ushqyese, raporton Anadolu Agency (AA).

Guvernatori i Sivas, Salih Ayhan vizitoi fermerët në distriktin Hafik, të cilët filluan të nxjerrin patate të pasura me karbohidrate, vitaminë C, kalcium, hekur…

Ayhan tha se farat blu të patates që përdoren në Turqi vijnë tërësisht nga Sivasi.

“Patatet blu në Sivas është një produkt që ka tërhequr shumë vëmendje”, tha ai.

Ai shtoi se janë duke u përpjekur të futin diversitet në prodhimtarinë bujqësore dhe një shembull i aktiviteteve në këtë drejtim është kultivimi i patates blu.

Kategoritë
BotaLajme