Festivalet e Verës në Evropë u anuluan si shkak i rritjes së rasteve me Covid-19

Anulimi i fundit erdhi të premten nga organizatorët e festivalit me famë botërore të librave komikë të Francës në Angouleme, pritej në fund të qershorit transmeton Gazeta e Re.

Festivalet evropiane kanë ndjerë një ndjenjë të tmerrshme të deja vu pasi rritja e infeksioneve Covid-19 dhe një shtrirje e ngadaltë e vaksinave detyrojnë disa nga ngjarjet më të shitura të rajonit të mbyllen për të dytin vit me radhë.

Ai bashkohet me një sërë viktimash që tashmë përfshijnë disa nga festivalet më të mëdha të muzikës verore në Evropë.

Në Francë, këto përfshijnë ndër të tjera Solidays, Hellfest, Garorock, Eurocks dhe Lollapalooza në Paris – së bashku përbëjnë më shumë se një milion shitje të biletave.

Shtatë festivale gjermane dhe zvicerane kanë braktisur planet e tyre: Deichbrand, Hurricane, Southside, Rock am Ring, Rock im Park, SonneMondSterne dhe Greenfield.

Partitë e mëdha të Sonar dhe Primavera në Barcelona gjithashtu janë anuluar për një vit të dytë.

Ndikimi është veçanërisht i ndjerë në Francë, sektori i gjerë kulturor i të cilit është mbyllur që nga fundi i vitit 2020 pa i ditur asnjë fund.

Qeveria ka vendosur një limit prej 5,000 njerëz në ngjarjet e kësaj vere, dhe ata duhet të jenë të ulur dhe të distancuar nga shoqëria. Solidays, për shembull, kishte 228,000 të pranishëm më 2019.

Dhe kjo ishte para se Presidenti Emmanuel Macron të njoftojë një bllokim të tretë duke filluar këtë të shtunë pasi spitalet janë të përmbytura me raste Covid-19 dhe vendi lufton për të siguruar dhe shpërndarë vaksina.

Organizatorët e Eurocks, i cili priti 128,000 njerëz në 2019, thanë se rregullat ishin një “xhaketë e ngushtë” dhe “plotësisht e papajtueshme me frymën e një ngjarje të gjallë”.

‘I sëmurë në stomak’

“Ne nuk po e mohojmë pandeminë, por ajo që na bën të sëmurë në stomak është se ne po anulojmë edhe më herët më 2021 sesa bëmë në vitin 2020”, tha drejtori Jean-Paul Roland.

Organizatorëve të festivalit gjithashtu u ka bërë përshtypje paketa e mbështetjes prej 35 milion dollarësh (30 milion euro) e ofruar nga qeveria, e cila duhet të ndahet midis gjithçkaje, nga festivalet rock dhe klasike te arti dhe teatri rrugor.

“Ne kërkuam një parashutë për të kapërcyer, dhe në vend të kësaj ata na dhanë një dyshek për t’u ulur, dhe ne ende po grindemi rreth asaj se sa i trashë duhet të jetë”, tha Roland, duke shtuar se edhe nëse gjendja shëndetësore përmirësohej me shpejtësi, do të ishte e pamundur që festivalet e mëdha të organizoheshin me kohë.

Një numër i madh ngjarjesh vazhdojnë ende me shpresën për tu përshtatur me situatën.

Takimi më i madh i muzikës në Francë, Les Vielles Charrues, i cili kishte një turmë prej 270,000 vetësh në 2019, dhe ngjarje më lehtësisht të adaptueshme si festivali i teatrit Avignon dhe Festivali i Filmit në Kanë ende shpresojnë të vazhdojnë në korrik.

Britania ka pasur më shumë sukses me shpërndarjen e saj të vaksinave, por një valë e hershme e infeksioneve kishte parë shumë ngjarje të mëdha të anuluara, duke përfshirë Festivalin e Glastonbury, i cili është zëvendësuar nga një koncert i drejtpërdrejtë më 22 maj për t’u titulluar nga Coldplay. /Gazeta e Re.

Kategoritë
Kulturë