Firma Neuralink pretendon se ka teknologjinë për të krijuar ‘specie super ekzotike’ të DINOZAURËVE

Kompania e teknologjisë amerikane Neuralink mund të krijojë ‘specie të reja ekzotike’ të dinozaurëve në vetëm 15 vjet, sipas Max Hodak, një nga bashkëthemeluesit e saj Gazeta e Re.

Hodak është një sipërmarrës dhe teknolog Amerikan i cili bashkëthemeloi firmën e diskutueshme neuroteknologji me Elon Musk.

Firma, e njohur për vendosjen e një çipi kompjuterik në trurin e një derri, mund të ndërtojë ‘Jurassic Park’ nëse dëshironte, tha Hodak, duke iu referuar filmit me sukses të madh tregtar të vitit 1993.

Neuralink aktualisht është duke punuar në teknologji që synon të lejojë njerëzit të lidhin trurin e tyre me një kompjuter dhe në mënyrë efektive të bëhen ‘persona të trilluar ose fiktiv’.

“Ne ndoshta mund të ndërtojmë ‘Jurassic Park’ nëse do të dëshironim,” shkroi Max Hodak në Twitter.

“Nuk do të ishin dinozaurë autentikë gjenetikisht por (imazhe duke ngritur supet). Ndoshta, duhen 15 vjet edukimi dhe inxhinieri për të marrë specie të reja super ekzotike”.

Hodak nuk dha hollësi se si do të ndërtohej vetë versioni i firmës i Parkut Jurassic, por vazhdoi të sugjeronte që kjo mund të ndihmojë biodiversitetin.

“Biodiversiteti është padyshim i vlefshëm; ruajtja është e rëndësishme dhe ka kuptim”, shkroi gjithashtu ai në Twitter.

“Po pse ndalemi këtu? Pse nuk përpiqemi më me qëllim të krijojmë një larmi të re?”

Hodak duket se nuk pengohej nga ngjarjet e filmit, bazuar në romanin e vitit 1990 nga Michael Crichton dhe me protagonistë Sam Neil, Laura Dern dhe Jeff Goldblum.

Romani përshkruan rezultatet katastrofike të shkencëtarëve gjenetikë që sollën dinozaurët nga zhdukja në parkun eponim në një ishull afër Kosta Rikës.

Në film, klonimi i dinozaurëve u krye duke nxjerrë ADN-në e dinozaurëve nga mushkonjat prehistorike të ruajtura në qelibar.

Por për shkak të një prishjeje në sistemin e sigurisë së parkut, dinozaurët, përfshirë një Tyrannosaurus rex të frikshëm dhe një Dilophosaurus që pështyn venon, shkojnë në tërbim.

Miliarderi filantrop dhe krijuesi i parkut, i luajtur nga i ndjeri Richard Attenborough, është përfundimisht përgjegjës për disa fatkeqësi, si dhe për vdekjet e afërta të dy nipërve të tij që me sa duket jetuan me përvojën traumatike të të qenit gati të copëtuar nga përdhunuesit për pjesën tjetër të jetës së tyre.

Neuralink, themeluar më 2016, është ndoshta më i njohur për punën e tij në krijimin e një “ndërfaqeje të tërë të trurit”, në thelb një rrjet elektrodash të vogla të lidhura me trurin tuaj që kompania parashikon të na lejojë të komunikojmë pa tel me botën.

Kjo do të na mundësonte të ndajmë mendimet, frikën, shpresat dhe ankthet tona pa e nënçmuar veten me gjuhë të shkruar ose të folur, pretendon firma.

Neuralink tashmë ka gjykuar kritika, pjesërisht për eksperimentet e saj mbi kafshët e gjalla – vitin e kaluar, Elon Musk zbuloi një derr me një implant në trurin e tij.

Në një transmetim në internet, Musk tregoi kafshën, të quajtur Gertrude, me implantin nervor në madhësi të monedhës, të quajtur Link, të cilin firma dëshiron ta implantojë te njerëzit.

Ndërsa Gertrude merr frymë zhurmshëm në një stilolaps, shikuesit panë aktivitetin e tij të trurit në një ekran të madh.

Në fillim të këtij viti, Musk pohoi në një seancë të gjerë pyetjesh dhe përgjigjesh në internet se ai vendosi një implant Neuralink në trurin e një majmuni dhe se kafsha mund të luajë video lojëra ‘me mendjen e tij’.

Në një pyetje dhe përgjigje në Clubhouse, një aplikacion privat social, Musk pretendoi se implanti ndërton një lidhje dixhitale midis trurit dhe një kompjuteri, duke e përshkruar atë si “si një përshtatje për kafkën”.

Musk beson se lejimi i trurit të njeriut për të ndërvepruar me kompjuterët do të ndihmojë njerëzit të shmangin tejkalimin nga inteligjenca artificiale (AI).

Ai më parë e ka quajtur AI ‘potencialisht më të rrezikshme se nuklearet’ dhe e ka quajtur mungesën e rregullimit të IA ‘të çmendur’.

Kategoritë
Të ndryshmeTeknologji