FM i Palestinës: Armëpushimi ‘nuk mjafton’, çështja thelbësore e pushtimit të Jeruzalemit

Ndërsa bombardimet e Izraelit ndaj Gazës po ndërpresin, Ministri i Jashtëm palestinez Riyad al Maliki thotë se armëpushimi është i mirë por nuk adreson “çështjen thelbësore” në rajon.

Diplomati i lartë i Palestinës thotë se një armëpushim në Gaza do të lejojë 2 milion Palestinezë të flenë, por “nuk është e mjaftueshme – aspak”.

Bota tani duhet të trajtojë çështjet e vështira të së ardhmes së Jeruzalemit dhe arritjen e një shteti të pavarur palestinez, tha Riyad al Maliki të enjten vonë.

Ministri i jashtëm i Palestinës u tha gazetarëve në periferi të një takimi urgjent të Asamblesë së Përgjithshme të KB mbi sulmin e Izraelit në territorin Palestinez të Gazës se ndërsa një armëpushim është i mirë, ai nuk adreson “çështjen thelbësore” që filloi sulmet.

Maliki citoi “përdhosjen” nga ushtarët izraelitë dhe kolonët e xhamisë Al Aqsa dhe politikën e Izraelit për dëbimin e Palestinezëve nga shtëpitë e tyre në lagjet e ndryshme të qytetit, përfshirë Shejh Jarrah.

Të premten, Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu paralajmëroi qeverinë e Hamasit të Gazës kundër çdo sulmi të mëtejshëm me raketa pas armëpushimit.

Në një fjalim disa orë pasi paqja hyri në fuqi, ai tha, “nëse Hamas mendon se ne do të tolerojmë një raketa, është gabim.”Ai u zotua të përgjigjet me “një nivel të ri të forcës kundër çdo shprehje të agresionit ndaj komuniteteve rreth Gaza-s dhe ndonjë pjesë tjetër të Izraelit.”

 Përdorimi i vendbanimeve për të ndryshuar demografinë

Izraeli pushtoi Jeruzalemin lindor, së bashku me Bregun Perëndimor dhe Gaza – territore që palestinezët duan për shtetin e tyre të ardhshëm – në luftën e Lindjes 1967.

Izraeli aneksoi Jeruzalemin e okupuar Lindor më 1980 – një veprim që nuk është njohur kurrë nga komuniteti ndërkombëtar.

Palestinezët e shohin Jeruzalemin Lindor – i cili përfshin vendet kryesore të shenjta për hebrenjtë, të krishterët dhe myslimanët – si kryeqytetin e tyre, dhe fati i tij qëndron në zemër të konfliktit izraelito-palestinez dhe ka shkaktuar dhunë serioze në të kaluarën.

Mbi 200 vendbanime izraelite janë ndërtuar në Bregun Perëndimor të okupuar dhe Jeruzalemin Lindor me një popullsi prej gati 620,000 nga 1967 më 2017, sipas B’tselem.

Al Maliki akuzoi Izraelin se synon të fshijë karakterin multi-kulturor, multi-fetar të qytetit të Jeruzalemit, ku ai ka qenë duke ndërtuar vendbanime, duke fshirë gjurmët palestineze, duke thënë: “Ne jemi kundër kësaj, ne e refuzojmë atë, dhe ne do të vazhdojmë të punojmë për të parandaluar atë që të ndodhë”.

Ai tha se normalizimi i Izraelit i marrëdhënieve me disa vende arabe, duke përfshirë Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreinin, nuk heq pyetjet për të ardhmen e Jeruzalemit dhe një shteti palestinez.

“Përkundrazi, ne shohim sot që çështja e Palestinës dhe çështja Palestineze, çështja e Jeruzalemit dhe pushtimi i Jeruzalemit, është çështja më e rëndësishme për të gjithë myslimanët dhe arabët dhe për botën,” tha Al Malki.

“Ne duam ta shohim popullin Palestinez të lirë dhe gjithashtu duke jetuar në shtetin e tyre të pavarur Palestinez me Jeruzalemin lindor si kryeqytetin e tij,” tha ai.

Bisedimet e fundit të drejtpërdrejta midis Izraelit dhe Palestinezëve u zhvilluan më 2014. Palestinezët ndërprenë marrëdhëniet me administratën e ish presidentit të SHBA Donald Trump në dhjetor 2017 pasi ai njohu Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit.

Trump më tej zemëroi palestinezët duke paraqitur një plan paqeje me dy shtete që do të kërkonte koncesione të rëndësishme palestineze në territor dhe sovranitet, zhvendosi Ambasadën e SHBA atje nga Tel Aviv, ndërpreu ndihmat për Autoritetin Palestinez dhe shfuqizoi një mendim ligjor se aktiviteti është i paligjshëm sipas së drejtës ndërkombëtare.

Presidenti Joe Biden fitoi përgëzimet fillestare, por të kujdesshme nga analistët e Lindjes së Mesme kur ai refuzoi qëndrimin e patrazuar pro-Izraelit të administratës Trump dhe përqafoi paraprakisht palestinezët duke rivendosur ndihmat dhe kontaktet diplomatike. Por ai gjithashtu mbajti elementët kryesorë politikat e Trump, duke përfshirë edhe vendbanimet.

Në dy javët e fundit, Shtetet e Bashkuara bllokuan katër përpjekje nga Këshilli i Sigurimit i KB për të kërkuar një fund të konfliktit Izrael-Hamas, duke thënë se një deklaratë mund të ndërhyjë në përpjekjet diplomatike. Ambasadorja amerikane Linda Thomas-Greenfield tha në takimin e asamblesë të së enjtes, “Unë nuk besoj se ka ndonjë vend që punon më urgjentisht ose me zjarr drejt paqes.”

Sekretari i Përgjithshëm i KB Antonio Guterres u tha gazetarëve pasi Izraeli dhe Hamasi njoftuan një armëpushim se Izraeli dhe Palestina kanë përgjegjësi ta respektojnë atë dhe “të fillojnë një dialog serioz për të adresuar shkaqet kryesore të konfliktit”.

Guterres nënvizoi angazhimin e KB për të punuar me izraelitë dhe palestinezë për t’u kthyer në negociatat e paqes, përfshirë përmes ndërmjetësit të Quartet of Mideast, KB, SHBA, Bashkimi Evropian dhe Rusia.

Ambasadori i Izraelit në KB dhe SHBA, Gilad Erdan, akuzoi Asamblenë e Përgjithshme për “hipokrizi” të enjten për mbështetjen dhe jo dënimin e qeverisë së Gazës Hamas, e cila nuk pranon të drejtën e Izraelit për të ekzistuar.

Ai iu referua njoftimit të Presidentit Palestinez Mahmoud Abbas në fund të prillit se zgjedhjet e para Palestineze në 15 vjet do të vonoheshin. Abbas përmendi një mosmarrëveshje me Izraelin për të prishur një votim në të cilin partia e tij e thyer Fatah pritej të pësonte një humbje tjetër të turpshme ndaj Hamasit. Hamas e quajti lëvizjen një “grusht shteti”.

“Nëse ky institucion forcon Hamasin, do të bëjë më të mundshme mundësinë e Hamasit që të zëvendësojë Autoritetin Palestinez dhe të eleminojë shansin e dialogut në të ardhmen midis izraelitëve dhe palestinezëve,” tha Erdan. “Nuk ka asgjë për të diskutuar me një organizatë terroriste të angazhuar për shkatërrimin tuaj, asgjë.”

Hamasi kërkon kthimin e luftës

Hamas tha se Izraeli duhet t’i japë fund shkeljeve të tij në Jeruzalem dhe të adresojë dëmet nga bombardimet e Gazës pas armëpushimit, duke paralajmëruar se grupi kishte akoma “duart në këmbëz”.

“Është e vërtetë që beteja mbaron sot por (Kryeministri izraelit Benjamin) Netanyahu dhe e gjithë bota duhet ta dinë që duart tona janë në këmbëz dhe ne do të vazhdojmë të rrisim aftësitë e kësaj rezistence,” tha Ezzat El Reshiq, një anëtar i byros politike në Hamas.

Ai i tha Reuters në Doha se kërkesat e lëvizjes përfshijnë gjithashtu mbrojtjen e xhamisë Al Aqsa në Jeruzalem dhe dhënien fund të dëbimit të disa palestinezëve nga shtëpia e tyre në Jeruzalemin Lindor të cilin Reshiq e përshkroi si “një vijë të kuqe”.

Palestinezët u mblodhën me mijëra herët të premten pasi armëpushimi hyri në fuqi në sulmin e fundit të Izraelit në Gaza, me shumë që e shikuan atë si një fitore të kushtueshme, por të qartë për Hamasin mbi një Izrael shumë më të fuqishëm.

Bombardimi ajror i Gazës me popullsi të dendur ka vrarë 232 palestinezë, përfshirë 65 fëmijë.

Sulmi i Izraelit shkatërroi shtëpitë, shkollat, spitalet dhe infrastrukturën që një Gaza e mbipopulluar dhe e varfëruar nuk ka kapacitet ose fonde për të rindërtuar.

Zonat e mëdha janë kthyer në rrënoja dhe rreth 120,000 njerëz janë zhvendosur, sipas autoriteteve të Hamasit.

Ushtria izraelite tha se më shumë se 4,300 raketa u qëlluan drejt Izraelit, por shumica dërrmuese e atyre që u drejtuan për në zonat e populluara u përgjuan nga mbrojtja e saj ajrore Dome Hekuri.

Shumica e raketave të Gazës janë shtëpiake, me shumë të ripozicionuara nga raketat izraelite të pashpërthyera nga goditjet e mëparshme apo edhe tubat e vjetër të ujit.

Raketat kanë vrarë 12 në Izrael, duke përfshirë dy fëmijë dhe një ushtar izraelit, me një indian dhe dy tajlandezë midis të vrarëve, thotë policia.

“Ajo që vjen pas betejës së ‘Shpatës së Jeruzalemit’ nuk është si ajo që erdhi – sepse populli palestinez mbështeste rezistencën dhe e di se rezistenca është ajo që do të çlirojë tokën e tyre dhe do të mbrojë vendet e tyre të shenjta,” tha Reshiq.

Sulmet e Izraelit në Gaza pasuan tensionet në Jeruzalem të pushtuar gjatë muajit të agjërimit mysliman të Ramazanit. Hamas gjuajti raketa në 10 maj si hakmarrje për abuzimet e të drejtave të Izraelit kundër palestinezëve në Jeruzalem.

Policia izraelite vendosi taktika të ashpra kundër adhuruesve palestinezë në dhe rreth Xhamisë Al Aqsa në javën e fundit të muajit të shenjtë.

Një pikë kryesore në ditët e fundit ka qenë një çështje gjyqësore që mund të përfundojë me familjet palestineze të dëbuara nga shtëpitë e okupuara të Jeruzalemit Lindor në Sheikh Jarrah të pretenduara nga kolonët hebrenj.

Hamasi, i cili qeveris Gazën, konsiderohet si një grup terrorist në Perëndim dhe nga Izraeli, të cilin nuk pranon ta njohë.

 

Kategoritë
BotaLajme