Forcat speciale gjermane thuhet se kanë gabuar për terroristët gjatë stërvitjeve në Shtetet e Bashkuara

Sipas mediave gjermane, Komanda e Forcave Speciale (KSK) e vendit të Bundeswehr-it po përfundonin një kurs parashute si pjesë e stërvitjeve ushtarake në shtetin amerikan të Arizonës që filluan në fillim të vitit transmeton Gazeta e Re.

Dy anëtarë të Forcave Speciale Gjermane janë marrë gabimisht si terroristë në Shtetet e Bashkuara, raportoi Der Spiegel duke cituar burimet e tij. Sipas revistës, incidenti ndodhi kur dy ushtarakët vendosën të vizitonin një spital aty pranë për të zbuluar nëse ushtarët gjermanë mund të trajtoheshin atje nëse plagosen ose rezultojnë me COVID-19. Der Spiegel shkruan se kërkesat për emergjenca të mundshme janë normale, por ka vërejtur se ushtarakët kanë shfaqur “sjellje të çuditshme”.

Kur stafi i spitalit u kërkoi atyre të tregonin ID-të e tyre, ushtarët e veshjes civile refuzuan dhe në vend të kësaj treguan urdhrat e marshimit të NATO-s. Revista shkruan se të dy vepruan aq dyshues, saqë stafi i spitalit lajmëroi FBI. Ata menduan se ushtarët gjermanë ishin terroristë për të spiunuar spitalin dhe për të kryer më vonë ndonjë sulm.

FBI atëherë kontaktoi Ambasadën Gjermane në Shtetet e Bashkuara për informacion, por stafi i ambasadës nuk mund ta sqaronte situatën pasi ata nuk ishin informuar në lidhje me ushtrimet ushtarake për shkak të sekretit të tyre të lartë. Situata u zgjidh pasi agjencia bëri disa thirrje në Gjermani./GazetaeRe

 

 

Kategoritë
BotaLajme