Fotoja që po bën xhiron e rrjetit, vullnetarja e Kryqit të Kuq përqafon emigrantin e dehidratuar

Fotografia e një vajze vullnetare të Kruqit të Kuq duke përqafuar një emigrant të dehidratuar po bën xhiron e rrjetit. Në foto shfaqet Luna, vullnetarja e Kryqit të Kuq dhe një i ri që e përqafon mes lotësh pasi ishte hedhur në det për të arritur në Ceuta me shpresën për një jetë më të mirë.

Një përplasje diplomatike mes Spanjës dhe Marokut ka bërë që një numër rekord emirgrantësh të futen në enklavën Spanjolle të Ceutës. Mbi 8,000 persona janë futur në qytetin spanjoll nga bregu i Afrikës Veriore gjatë ditëve të fundit duke rrezikuar jetën.

Ministria e Brendshme Spanjolle njoftoi se rreth 4800 emigrantë dhe azilkërkues u kthyen në Marok. Kurse, për të miturit e pashoqëruar u kujdesën autoritetet.

Për situatën e krijuar, Spanja ka kritikuar autoriteteve marokene, duke e bërë të qartë se beson që qeveria ka liruar kontrollet kufitare, si hakmarrje për Spanjën që lejoi udhëheqës rebel nga Saharaja Perëndimore të marrë kujdes shëndetësor.

Kategoritë
BotaLajme