Futbolistët e famshëm solidarizohen me popullin palestinez

Konflikti i ri i armatosur në Izrael dhe Palestinë është në qendër të vëmendjes së botës këto ditë dhe një numër atletësh të famshëm kanë ngritur zërin e tyre kundër një vale të re sulmesh ndaj popullit Palestinez.

Atletë të njohur kanë mbështetur popullin palestinez përmes mediave sociale.

Izraeli po përdor forcë të tepruar gjatë javëve të protestave në Jeruzalemin Lindor. Gjithashtu, forcat izraelite sulmuan palestinezët të cilët ishin mbledhur në paqe duke brohoritur kundër përpjekjeve për t’i dëbuar nga shtëpitë e tyre në lagjen Sheikh Jarrah.

Futbollistët Paul Pogba, Riyad Mahrez, Achraf Hakimi, Shkodran Mustafi dhe Moussa Marega janë disa nga yjet e botës që kanë mbështetur popullin palestinez, së bashku me luftëtarin e famshëm të MMA Habib Nurmagomedov dhe basketbollistin tonë Jusuf Nurkić.

 

Kujtojmë, pranë Xhamisë Al-Aqsa dhe zonave të tjera të Jeruzalemit, policia përdori bomba goditëse, fishekë gome, gaz lotësjellës për t’iu përgjigjur palestinezëve që hodhën gurë, shishe dhe fishekzjarre gjatë protestës.

Hamasi më pas raketë Jeruzalemin, pas së cilës konflikti u përshkallëzua. Grupet militante palestineze në Gaza lëshuan më shumë se 200 raketa në drejtim të Izraelit dhe shtatë prej tyre ranë direkt në zonën e përmendur. Izraeli u përgjigj me më shumë se 130 sulme ndaj atyre që i përshkroi si “shënjestra ushtarake në Gaza”. Autoritetet në Gaza kanë raportuar të paktën 22 vdekje, përfshirë nëntë fëmijë.

Kategoritë
Sport