Futbolisti legjendar Seedorf u konvertua në Islam: Faleminderit Sofia ime që më tregove kuptimin e besimit

Një nga futbollistët më të mëdhenj evropianë në dekadat e fundit, Clarence Seedorf, u konvertua në Islam dhe publikoi gjithçka në rrjetet sociale.

Ish-futbollisti holandez Clarence Seedorf, i cili ka luajtur për disa klube të mëdha evropiane, njoftoi se u konvertua në Islam.

“Një falënderim i veçantë për të gjitha porositë e bukura duke më uruar që u bëra pjesë e familjes muslimane”, shkroi Seedorf në një postim në Instagram, duke shtuar se është shumë i lumtur që i bashkohej Islamit.

Ai gjithashtu u shpreh se edhe si musliman, do të vazhdojë të mbajë emrin e dhënë nga prindërit e tij.

Gjatë karrierës së tij futbollistike, Seedorf ka luajtur për klube të mëdha evropiane siç janë: Ajax, Real Madrid, Sampdoria, Inter, Milan, si dhe Botafogo në Brazil.

Ai gjithashtu njihet si futbollisti i vetëm i cili ka arritur të fitojë Ligën e Kampionëve me tre klube të ndryshme.

“Unë jam veçanërisht mirënjohës për mesazhet e mrekullueshme pasi u bëra pjesë e një familjeje muslimane. Jam shumë e lumtur që u afrohem vëllezërve dhe motrave të mia në mbarë botën, dhe veçanërisht Sofia ime që më mësoi kuptimin më të thellë të Islamit. Nuk e kam ndryshuar emrin tim dhe do të mbaj atë që më dhanë prindërit e mi. “Clarence Seedorf. Të dua në të gjithë botën,” tha Seedorf në një mesazh në Instagram.

Në të njëjtën kohë, bashkëshortja e tij Sophia tha se ishte shumë e lumtur që ka pasur ndikim tek futbollisti i famshëm holandez dhe që ka pasur mundësinë të frymëzojë sërish botën me lëvizjen e saj.
Kujtojmë, Seedorf fitoi Champions League në katër raste dhe u bë lojtari i parë dhe i vetëm në histori që e bën këtë me tre klube të ndryshme, Milan, Real dhe Ajax.

Kategoritë
BotaLajme