Gastronomët qeverisë: Reflektoni, shtetet që kanë numër më të madh të rasteve po punojnë me kapacitet të plotë

Gastronomët po vazhdojnë të kërkojnë lirimin e masave dhe zgjatjen e orarit të punës.

Njëri nga gastronomët Dekorim Sahiti ka thënë se shtetet në botë kanë numër më të lartë të të prekurve me virusin Covid-19 dhe po punojnë me kapacitet të plotë.

Ai ka paralajmëruar protesta duke thënë se kjo nuk vije nga dëshira e tyre.

Reagimi i plotë:

I gjithe rajoni është hapur, e gjithe bota eshte hap edhe ato pak vende qe ishin mbyll tash u hapen.
Cdo shtet ne rajon kane numer teper me te larte te rasteve dhe te gjithe punojne me full kapacitet.
Qeveria e Republikës së Kosovës po lutemi qe te reflektoni, varianti Omicron sipas OBSH ka dal si varianti më i lehte i Covid, tash mbase e dim ate dhe e dim qe vaksina e mbron kete variant e kemi me te lehte te gjithe.
Nuk po kerkojme qe ne te eksperimentojme , thjesht shiqone boten dhe veproni njejte. Ka muaj te tere qe ne bote punohet per ata qe jane te vaksionuar , kete po e kerkojme edhe ne.
Mbi 60% e popullates jemi tani te vaksionuar me dy doza e mbi 66% me nga nje doze, ska asnje arsye qe ne akoma te jemi me ore policore.
Qeveria e Republikës së Kosovës lutemi te reflektoni te shiqoni te analizoni dhe kuptoni qe per ne hapja tani eshte jetike, kerkojme keto dy jave te festave te hapemi, hapja jone eshte vaksine per biznese eshte mbijetes per ne, eshte motiv per mergaten tone qe te vizitojne vendin e tyre.
Protesta jone nuk eshte me deshire , ajo buron sepse ne tani jemi te mbeshtetur per muri e te ngulfatur…
Qeveria e Republikës së Kosovës lutemi te reflektoni te hapemi dhe te krijojme energji pozitive, shprese e jete per vendin tone.

 

Kategoritë
LajmeVendi