Gaza që ngrihet nga hiri: Cikli i ndërtimit dhe shkatërrimit

Izraeli jo vetëm që kontrollon ciklin e shkatërrimit, por për ironi të fatit, mban gjithashtu çelësat e rindërtimit.

Mohamed Abu Matar, 35 vjeç, filloi biznesin e parë për shtypjen 3D të Gazës të quajtur Tashkeel3D, më 2016. Kompania, e njohur për përdorimin e teknologjisë së shtypjes 3D për të prodhuar pajisje mjekësore, u shkatërrua nga një sulm ajror izraelit më 18 Maj.

“Unë shkova në sitin e kompanisë time për të parë nëse mund të shpëtoj disa materiale nga rrënojat, por gjithçka është shkatërruar në copa të padobishme tani,” tha Matar.

Kompania ishte një filial i Projektit Glia me bazë Kanadeze, i cili punoi me partnerë për të zhvilluar pajisje mjekësore me printim 3D me kosto të ulët, me cilësi të lartë. Tashkeel3D zhvilloi stetoskopë të shtypur në 3D, koncerte, pajisje kompresimi të përdorura për të kufizuar gjakderdhjen për spitalet në Gaza.

“Humbjet e mia janë të ndara në dy pjesë. I pari është makineritë dhe pajisjet 3D. Unë i kam mbledhur pjesë-pjesë që nga viti 2006. M’u deshën vite të tëra pritje për të sjellë disa pajisje brenda Gaza për shkak të rrethimit, ”

“Pjesa e dytë janë produktet që i bëra me printerët 3D. Më kushtoi shumë kohë dhe material. Ata ishin gati për shpërndarje kur grevat rrafshuan zyrat tona,” tha ai, duke shtuar se dëmet vlerësohen në rreth 190,000 dollarë.

“Do të më duhen vite për të rindërtuar kompaninë e tij,” tha ai.

Biznesi i Matarit është një nga shumë të shkatërruar nga sulmet ajrore izraelite në javën e kaluar. Konflikti u shkaktua nga një goditje e policisë izraelite ndaj protestuesve në kompleksin e xhamisë Al-Aqsa në Jeruzalemin Lindor të okupuar më 10 maj, pas dëbimeve të detyruara të familjeve palestineze nga shtëpitë e tyre në lagjen Sheikh Jarrah.

Në 11 ditët e bombardimeve izraelite në Gaza, shumë ndërtesa banimi, shkolla, zyra mediash dhe klinika janë rrafshuar.

Rripi është zhytur në errësirë ​​me qasje të kufizuar në ushqim, ujë dhe energji elektrike që kufizon operacionet thelbësore për spitalet, klinikat dhe organizatat e ndihmave.

Numri i të vdekurve është 230 palestinezë, me një të tretën gra dhe fëmijë, dhe 12 izraelitë, përfshirë dy fëmijë.

Më shumë se 72,000 banorë po kërkojnë mbrojtje në 58 shkolla të drejtuara nga OKB në të gjithë Gaza-n dhe mbi 25,000 janë duke qëndruar me familjet pritëse, sipas KB.

Ministria e Punëve Publike të Gazës tha se më shumë se 1,800 njësi banimi dhe tregtare janë dëmtuar ose shkatërruar.

E gjithë kjo në vetëm 11 ditë.

Edhe kur një armëpushim hyri në fuqi në Gaza të enjten, ndërmjetësuar nga Egjipti fqinjë, banorët ende mbajnë zi për humbjen e të dashurve të tyre dhe shqetësohen për rindërtimin.

Dhe sfidat janë shqetësuese.

Qyteti ishte ende në rrënoja pas sulmit shkatërrues ushtarak izraelit më 2014. Tashmë i mungonte infrastruktura bazë që prishi jetën e përditshme të 2 milion banorëve të tij.

Por bllokada 14-vjeçare në Gaza nga Izraeli, si dhe kufizimet nga Egjipti, është një pengesë gati e pakapërcyeshme.

Qyteti ka qenë nën një mbyllje dhe kufizim të plotë të tokës, detit dhe ajrit që nga viti 2007. Qeveria Izraelite thotë se grupi Hamas paraqet kërcënime të sigurisë dhe për këtë arsye bllokimi është i nevojshëm.

“Që nga viti 2007, Gaza ishte nën sulmet e Izraelit katër herë më 2008, 2012, 2014 dhe tani vetëm kohët e fundit më 2021. Pra, ne duhet të kuptojmë se të gjitha këto vite të vështirësive me të cilat është përballur Gaza kanë shkatërruar të gjithë ekonominë dhe infrastrukturën,” tha Naser Abdel Karim, një profesor i ekonomisë dhe financave në Universitetin Arab Amerikan në Ramallah.

“Mallrat dhe të gjitha materialet e ndërtimit, ato duhet të vijnë përmes Izraelit dhe përmes pikave të kalimit kufitar që kontrollohen nga Izraeli, kështu që nëse nuk ka fund të rrethimit të Gazës nga kontrolli izraelit i kufijve, nuk mund të presim një rindërtim të ekonomisë dhe infrastrukturën në Gaza,” tha ai.

Kategoritë
BotaLajme