Gazeta më e famshme gjermane Bild hoqi reklamat ruse nga fanellat e Schalkes

Lëvizja e klubit gjerman Schalke 04, i cili nuk synon të heqë dorë nga bashkëpunimi me kompaninë ruse të naftës Gazprom, nuk u miratua në Gjermani.

Bild me ndikim ishte i pari që foli publikisht për këtë, dhe në prag të sulmit rus ndaj Ukrainës, u mbajt në anën e ukrainasve.

Me atë rast, kjo shtëpi mediatike refuzoi të tregojë emrin e Gazpromit rus në publikimet e saj.

“Ne do t’i japim fund reklamave të Putinit në fanella deri në një njoftim të dytë. Kemi ndryshuar logon me mesazhin ‘Liri për Ukrainën'”, shkruan Bild.
Kujtojmë, Gazprom është sponsor i Schalkes që nga viti 2007 dhe për momentin nuk ka ndërmend të ndërpresë bashkëpunimin.

“Udhëheqësit e klubit janë në bisedime me sponsorin tonë kryesor. Klubi është i përkushtuar për paqen dhe bashkëjetesën”, thuhet në një deklaratë të klubit.
Meqë ra fjala, Schalke aktualisht është në vendin e pestë në Bundesligën e dytë, por është në lojë për të hyrë në Bundesligë. Domethënë, lideri Werder ka dy pikë më shumë, ndërsa katër klubet e mbetura para Schalkes kanë vetëm një pikë më shumë se klubi i famshëm./Gazetaere

Kategoritë
LajmeSport