Gjermanët zbulojnë: Superliga u pagua nga Arabia Saudite por thirrja e Putinit e shkatërroi këtë

SUDDEUTSCHE ZEITUNG zbulon sfondin e Super League, njoftimi i së cilës për fillimin, dhe më pas dështimi i shprehur dhe (i përkohshëm) i projektit, është tema kryesore botërore këtë javë.

 

Rënia e Superligës shkaktoi thirrjen e Putinit për Abramovich

Gjermanët shkruajnë se sundimtari rus Vladimir Putin telefonoi Roman Abramovich dhe bëri presion bosin rus Chelsea për të hequr dorë nga Super League sepse Gazprom rus është sponsori kryesor i Champions League dhe pronari i Zenit, i cili dëshiron të depërtojë në elitën evropiane. Përveç kësaj, Shën Petersburg do të presë Euro verën e ardhshme dhe finalen e Ligës së Kampionëve 2022.

Këto dy ngjarje, të cilat pas Kupës së Botës 2018 duhet të provojnë se Rusia është një organizator i përhershëm i garave më të mëdha të futbollit, do të ishin bërë të klasit të dytë nëse kërcënimet e UEFA-s ndaj super ligave do të bëheshin të vërteta, sipas të cilave lojtarët e tyre nuk mund të luanin për kombëtaren ekipe në gara të mëdha. Gjithashtu, me fillimin e Super League, LP do të bëhej një konkurs i parëndësishëm, dhe finalet e tij vitin e ardhshëm në Rusi do të jenë një ngjarje fshati në lidhje me spektaklin që Putini dëshiron të organizojë dhe kështu t’i tregojë botës.

Sheiku i Emirateve nuk dëshiron të jetë pjesë e shfaqjes së princit Saudit. Kjo është arsyeja pse Manchester City doli prej tij

Kjo e detyroi Chelsea të hiqte dorë, dhe ju kujtohet se i arratisuri tjetër nga të jashtëligjshmit në Superligë, ai që filloi të ndalonte projektin, ishte Manchester City. SZ shkruan se ndalimi përfundimtar i Superligës u shkaktua nga zbulimi se banka amerikane JP Morgan është vetëm një ndërmjetës dhe se financuesit e vërtetë të projektit janë Arabia Saudite dhe princi i saj Mohammad bin Salman. Pronari i Qytetit është Abu Dhabi United Group, pra Sheiku i Emirateve të Bashkuara Arabe Mansour bin Zayed bin Sultan bin Zayed bin Khalifa Al Nahyan, i cili në asnjë mënyrë nuk dëshiron të jetë pjesë e projektit të rivalëve të tij Sauditë.

Emiri i Katarit nuk do të garojë në një konkurs të paguar nga shteti armik. Kjo është arsyeja pse PSG nuk hyri në Superligë

Dihet që PSG refuzoi të bashkohej me Superligën. Megjithëse një histori është lëshuar për publikun se ai po e bën atë nga shqetësimi për të mirën e përbashkët të futbollit, mundësi të barabarta për të gjithë dhe histori të tjera patetike, gjermanët pretendojnë se pronari i tyre, Emiri i Katarit, nuk dëshiron të konkurrojë nën kujdesin e Arabisë Saudite. mban bllokadën.

Perez organizoi që Arabia Saudite të hynte në Superligë
SZ gjithashtu zbulon se Florentino Perez është më përgjegjësi për hyrjen e Arabisë Saudite në projekt. Presidenti i Real drejton gjithashtu ACS, kompania më e madhe e ndërtimit në Spanjë. Kështu, ai mori realizimin e projektit të qendrës argëtuese Quiddiya në Arabinë Saudite, me vlerë 6.5 miliardë euro, por edhe një marrëveshje sponsorizimi me të cilën Real promovon projektin me një tarifë prej 150 milion euro.

Sporteli i UEFA-s po dështon për shkak të … Arabisë Saudite

UEFA i kundërvihet Superligës duke rritur buxhetin e Champions League dhe me më shumë para për klubet më të pasura, por i njëjti investitor prish edhe atë histori. Ekipi i marketingut, partneri ekskluziv komercial i UEFA-s, po negocion një kontratë 6 miliardë euro me Centricus. Tingëllon shumë mirë, vetëm se duket sikur edhe në këtë rast, paratë po vijnë nga Arabia Saudite.

Kategoritë
BotaLajmeSport