Gjermania hedh poshtë propozimin për mision paqeruajtës të NATO-s në Ukrainë

Zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Hebestreit tha se qëndrimi i qeverisë ka qenë qartësisht kundër përfshirjes së NATO-s në terren në Ukrainë.

Gjermania hodhi poshtë propozimin e Polonisë për të organizuar një mision paqeruajtës të NATO-s në Ukrainë.

Duke folur në një konferencë shtypi në kryeqytetin Berlin, zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Hebestreit tha se qëndrimi i qeverisë ka qenë qartësisht kundër përfshirjes së NATO-s në terren në Ukrainë.

“Kancelari e ka thënë vazhdimisht këtë, në të njëjtën mënyrë si presidenti francez dhe ai amerikan më parë, asnjë personel i NATO-s apo ushtar i NATO-s nuk do të dërgohet në Ukrainë. Kjo është e qartë. Duhet të jetë edhe vija e kuqe”, tha ai, duke shtuar se në kushtet aktuale nuk do të ishte e mundur të bëhej dallim midis një misioni humanitar, shpëtimtar apo luftarak.

Zëvendëskryeministri i Polonisë Jaroslaw Kaczynski tha gjatë një vizite në Kiev të martën se një mision paqeruajtës ndërkombëtar duhet të dërgohet për të vepruar në Ukrainë.

“Nevojitet një mision paqeruajtës i NATO-s, ndoshta një strukturë më e gjerë ndërkombëtare, por një mision që do të jetë gjithashtu në gjendje të mbrohet”, theksoi ai.

Kaczynski udhëtoi për në Kiev së bashku me kryeministrat e Polonisë, Republikës Çeke dhe Sllovenisë për të treguar solidaritetin e tyre me Ukrainën kundër luftës së Rusisë.

Pavarësisht përpjekjeve diplomatike për javë të tëra për një armëpushim, trupat ruse vazhduan të bombardojnë qytetet e rrethuara edhe sot, sipas zyrtarëve ukrainas.

Kategoritë
BotaLajme