Gjermania i kërkon Putinit të mos “luajë me jetë të njerëzve” në Ukrainë

Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, i bëri thirrje presidentit rus Vladimir Putin që të “mos luajë me jetë të njerëzve” në Ukrainë të hënën, në fillim të një jave tjetër të diplomacisë së tensionuar në Evropë.

“I bëj thirrje me këmbëngulje qeverisë ruse, presidentit rus: Mos luani me jetë njerëzore!” Baerbock tha në Bruksel pas mbërritjes në takimin e Këshillit Evropian për Punë të Jashtme.

“Loja vërtet e papërgjegjshme me shoqërinë civile dhe me njerëzit në zonat e okupuara – nga të dyja palët – është e papërgjegjshme”, shtoi ajo.

Kancelari gjerman Olaf Scholz pritet të flasë me Putin të hënën, si pjesë e përpjekjeve të vazhdueshme diplomatike për të gjetur një zgjidhje për krizën e vazhdueshme në Ukrainë. Thirrja u njoftua nga zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Hebestreit gjatë një konference për shtyp në Berlin të hënën.

“Sulmet, konflikti i dhunshëm që kemi përjetuar në 72 orët e fundit janë vërtet alarmante, armëpushimi po ndërpritet vazhdimisht dhe jetët e njerëzve janë shumë të kërcënuara për shkak të ndërprerjeve të furnizimit me ujë dhe energji elektrike”, tha Baerbock.

“Kthehuni në tryezën e negociatave! Është në duart tuaja. Ne jemi ulur në tryezë çdo orë dhe çdo minutë. Ju presim që bashkërisht të kujdesemi për paqen dhe sigurinë në Ukrainë”, tha ajo gjithashtu.

Shefi i Punëve të Jashtme të BE-së, Josep Borrell, u tha gazetarëve se BE do të paraqesë “sanksione në momentin e duhur”, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

“Unë do të bëj thirrje për mbledhjen e jashtëzakonshme të Këshillit të Punëve të Jashtme dhe do t’i paraqes sanksionet në momentin e duhur … ne jemi të gatshëm ta bëjmë këtë kur të vijë momenti,” tha ai.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha më herët për televizionin publik gjerman ARD se Rusia “në parim do të shkëputet nga tregjet financiare ndërkombëtare” nëse pushton përsëri Ukrainën.

“Kriza u nxit nga Rusia, prandaj Rusia duhet ta zgjidhë këtë krizë tani. Këtë krizë mund ta zgjidhim vetëm në tryezën e negociatave. Është një çështje e sigurisë sonë të përbashkët,” përsëriti Baerbock në samitin evropian të hënën.

“Është absolutisht e rëndësishme që ne të qëndrojmë të bashkuar si evropianë me miqtë tanë amerikanë”, tha ajo.

Kategoritë
BotaLajme