Gjykata Greke dënon refugjatin Sirian me 52 vjet për kalimin e Turqisë

Një refugjat sirian u përpoq të kalonte në Greqi nga Turqia si shumë më parë, por i është dhënë një dënim i jashtëzakonshëm për të.

Një refugjat sirian është dënuar me 52 vjet burg për kalimin në Greqi nga Turqia vitin e kaluar, njoftoi Independent të mërkurën.

Një gjykatë Mytiline në ishullin grek të Lesbos njoftoi vendimin të premten e kaluar në K.S, refugjati i identifikuar vetëm nga inicialet e tij, duke vendosur që kalimi i tij ishte “i paligjshëm”.

K.S mori një varkë në ishullin Chios të Greqisë me familjen e tij, duke përfshirë tre fëmijë dhe të tjerë marsin e kaluar, pasi Ankaraja njoftoi se nuk do të parandalonte refugjatët që duan të kalojnë në Evropë në muajin shkurt.

Vendimi u prit me tronditje dhe kritika midis ekspertëve dhe përdoruesve të mediave sociale.

“A ka ndonjë lloj gare midis vendeve anëtare të BE për të parë se cili mund të injorojë Kartën e të Drejtave të BE dhe të veprojë në mënyrën më të egër dhe çnjerëzore?” tha Andrew Stroehlein, Drejtori i Mediave të Human Rights Watch në një cicërimë.

“Për krahasim në Greqi: Udhëheqësit neo-nazistë të Agimit të Artë morën 13 vjet për krijimin dhe drejtimin e një organizate kriminale që orkestroi sulme të shumta raciste, duke përfshirë ato fatale, dhe shumë krime të tjera. Vitin e kaluar, një 32-vjeçar u dënua me 4 vjet burg për përdhunim,” tha Stroehlein.

Për fotoreporterin, Nicola Zolin, zgjimi me lajmin dukej si një shaka e keqe.

Sipas Kartës së të Drejtave të Bashkimit Evropian, azili është një e drejtë themelore me të cilën vendet evropiane janë të detyruara të respektojnë nëse personi është pa shtetësi ose ikën nga persekutimi. Lufta dhjetë-vjeçare e Sirisë, e cila nuk tregon asnjë shenjë abatimi, ka detyruar miliona njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre në kërkim të sigurisë.

Turqia, e cila pret një numër rekord refugjatësh sirianë – rreth 4 milion – ankohet se shtetet evropiane nuk kanë arritur të ndajnë përgjegjësinë e tyre për mirëpritjen e refugjatëve.

Mijëra njerëz që nuk kishin mundësi të tjera të hapura për ta, u përmbytën në brigjet turke në mënyrë që të kalonin në Evropë përmes Greqisë. Midis tyre, K.S dhe familja e tij mbërritën në Kios, ishulli më i afërt me anije.

Greqia është përgjigjur me një goditje të ashpër ndaj refugjatëve që arrijnë vijat e saj bregdetare; rojet e armatosura rëndë të kufirit kanë përdorur gaz lotsjellës, plumba gome dhe tela rroje për të parandaluar hyrjen e tyre.

Pas vendimit të Ankarasë, Athina gjithashtu prezantoi një politikë të re azili që bllokonte kërkesat nga refugjatët që hynë në vend në mars. Gati 2,000 të sapoardhurit janë arrestuar në kampe të mbipopulluara. Greqia ka planifikuar t’i deportojë ata pavarësisht shqetësimeve në lidhje me të drejtat e tyre si dhe sigurinë e tyre.

Ajo që organizatat e të drejtave të njeriut e quajnë “shpina e paligjshme” kundër varkave të njerëzve që përpiqen të afrohen në brigjet greke, kanë vazhduar gjatë gjithë vitit. Një incident i një shtyrje masive u dërgua në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut më 12 Prill.

Bashkimi Evropian dhe Kombet e Bashkuara kanë dënuar vazhdimisht sulmet në të kaluarën dhe kanë bërë thirrje për një hetim të incidenteve. Nga ana tjetër, Athina ka mohuar akuzat për keqtrajtim. Nuk ka pasur asnjë njohje apo hetim në lidhje me akuzat.

“Hyrja e paligjshme” nuk është pretendimi i vetëm me të cilin u përball K.S. Autoritetet greke gjithashtu e akuzuan atë për “lehtësimin e hyrjes ilegale” dhe meqenëse ai ishte në krye të anijes, pretenduan se ai ishte përgjegjës për “mbytjen e anijes”.

K.S gjithashtu pretendon se ai u arrestua për pak kohë në Turqi për refuzimin e pjesëmarrjes në operacionin e Ankarasë në Libi, por nuk ka pasur asnjë verifikim të kësaj deklarate.

Në total, të tre akuzat mund t’i kushtojnë K.S 93 vjet burg. Ai u pastrua nga dy akuzat e para, me familjen e tij duke thënë se ai ishte një udhëtar si 40 të tjerët në anije.

Është e mundur që dënimi aktual i K.S të mund të bjerë në 10 ose 20 vjet burg, i tha Independent Johannes Korner, zëdhënësi i You Can’t Evict Solidarity, një organizatë joqeveritare.

“Është e çmendur që i është dhënë një dënim kaq i gjatë,” tha Korner./Gazeta e Re.

Kategoritë
BotaLajme