Gjyshja e Obamës e cila praktikonte fenë islame u varos me një ceremoni të organizuar në Kenia

Në moshën 99-vjeçare ka ndërruar jetë në Kenia, Sarah Obama, gjyshja e ish-presidentit amerikan Barack Obama.

Sipas lajmeve të mediave kombëtare, gjyshja e Obamës, Sarah Obama vdiq në në Spitalin Jaramogi Oginga Odinga, ku po trajtohej për diabet.

Raychelle Omamo, Sekretari i Kabinetit të Punëve të Jashtme të Kenisë, gjithashtu mori pjesë në varrim. Omamo përdori deklaratat e mëposhtme në deklaratën e tij në ceremoni:

“Ne vajtojmë dhe respektojmë këtë grua vizionare. Le të festojmë jetën dhe suksesin tuaj. Megjithëse ajo u largua nga ne, jeta e tij frymëzuese do të mbetet një trashëgimi e madhe për familjen e tij dhe ata që e njohin “. tha ajo

Kategoritë
BotaLajme