Goditje ekonomike në Rusi/Miliarderët rusë humbën më shumë se 38 miliardë dollarë në ditë

Miliarderët rusë humbën 38.162 miliardë dollarë në ditë , dhe bashkëpronari i Lukoil Vagit Alekperov humbi më shumë.

Këtë e ka bërë të ditur Forbes Rusia, duke iu referuar Forbes Real Time.

Vihet re se pasuria e Alekperov është ulur me më shumë se 5 miliardë dollarë.

Bashkëpronarët e Novatek, Genady Tymchenko, i cili ishte nën sanksionet britanike më 22 shkurt, dhe partneri i tij i biznesit Leonid Michelson humbën 3.9 miliardë dollarë (pasuria ra në 19.8 miliardë dollarë) dhe 4 miliardë dollarë (në 23.6 miliardë dollarë). ).

Bashkëpronari i Severstal, Alexei Mordashov, metalurgu më i pasur rus, humbi 3.5 miliardë dollarë në 25.8 miliardë dollarë.

Bashkëpronar i Norilsk Nickel Volodymyr Potanin humbi 3.3 miliardë dollarë në 24.6 miliardë dollarë.

Indekset e bursës ruse ranë me pothuajse një të tretën në hapjen e tregtimit në Moskë më 24 shkurt, si përgjigje ndaj fillimit të pushtimit të trupave ruse në Ukrainë. Aksionet e kompanive ruse në bursën e Londrës ranë 70 për qind.

Në veçanti, indeksi i bursës së Moskës ra menjëherë me 28 përqind, dhe indeksi i rublave RTS – me 35.8 përqind.

Për shkak të rënies së mprehtë të indeksit dhe të tregut, tregtimi u pezullua përkohësisht. Kjo ngjarje është krijuar për të bindur investitorët.

Ndërkohë, aksionet ruse në bursën e Londrës ranë 70 për qind. Në veçanti, aksionet e “Sberbank” – me 66,6 për qind, “Tinkofa” – me 71 për qind, “Norilsk Nickel” – me 36 për qind dhe “Gazprom” me 33 për qind, raporton RBC.

Rubla ruse ka rënë në minimumin e saj absolut historik, duke tejkaluar kufirin prej 90 rubla për dollar. Në tregun e parave të gatshme, norma iu afrua afër 100 rubla për dollar.

Kategoritë
BotaLajme