Grupet pro-ruse në BiH po festojnë sulmin ndaj Ukrainës

Disa organizata pro-ruse në Bosnje dhe Hercegovinë kanë mbështetur Rusinë në sulmin e saj ndaj Ukrainës në rrjetet e saj sociale, por jo të gjitha të hartuara më parë nga Rrjeti Ballkanik Kërkimor i Bosnje dhe Hercegovinës (BIRN BiH) janë përgjigjur gati një javë që nga fillimi i pushtimit.

Pas një muaji pa njoftime, Ujqërit e Natës të Republikës Srpska në fund të shkurtit filluan një sërë njoftimesh në të cilat mbështesin sulmin rus në Ukrainë, shkruan Detektor.ba.

Goran Tadiç, nënkryetar i degës së BiH, një organizatë anëtarët e së cilës nga Rusia dhe Ukraina morën pjesë në ndarjen e Krimesë dhe luftimet në Donbas, ndau një foto me një poster në mbështetje të Rusisë, të postuar në Banja Luka në 22 shkurt.

Tadiç postoi gjithashtu një video në grupin në të cilin Alexander Zaldostanov, themeluesi dhe udhëheqësi i Ujqve të Natës së Rusisë, falënderoi presidentin rus Vladimir Putin për njohjen e Donbass dhe tha se Ujqërit kishin ndihmuar përpjekjet për të “përzënë armikun nga pragu”, por unë Nuk mund të presim një orë tjetër, sepse ka “vëllezër dhe miq” në territorin e okupuar ukrainas të Donbasit.

“Ne nuk jemi parti politike, as aspirojmë pushtet, por si qytetarë të Rusisë, ne mbështesim vendimin tuaj për të njohur Donbasin. “Donbass-Rusi, Kiev-Rusi, Kosovë-Serbi!”, tha Zaldostanov në video.

Tadiç ndau gjithashtu foto të Zaldostanov dhe presidentit rus Vladimir Putin, si dhe lajmet për hyrjen e Rusisë në Kiev. Ai nuk iu përgjigj thirrjeve për koment.

BIRN BiH raportoi më parë se Ujqërit e Natës konsiderohen si një nga mënyrat e rëndësishme në të cilën Rusia po zgjeron ndikimin e saj dhe presidentit të klubit, Zaldostanov i quajtur Hirurg, i ndalohet hyrja në të paktën dy vende të Bashkimit Evropian, Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Bosnja dhe Hercegovina..

Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar anëtarët e grupit për pjesëmarrje në konfliktet e mëparshme në Ukrainë dhe për këtë arsye i kanë vendosur ata nën sanksione. Së bashku me presidentin e klubit, fotografia e të cilit është në muret e shtëpive të klubit në Shamac dhe Brčko, Ujqërit e Natës si grup u vunë nën sanksione.

Kenan Hodzic i Fakultetit të Kriminologjisë, Kriminologjisë dhe Studimeve të Sigurisë në Universitetin e Sarajevës i tha BIRN BiH se mbështetja për Rusinë nga rrjeti i gjerë dhe masiv i grupeve të ndryshme në Bosnje dhe Hercegovinë që transmetojnë ndjenja antiperëndimore nuk ka munguar.

Ai shton se në pesë vitet e fundit instrumentet dhe forcat e kundërshtimit të Rusisë ndaj orientimeve të shpallura euroatlantike janë bërë më të shumta dhe komplekse në BiH.

E gjithë kjo shoqërohet me vendosjen strategjike të qendrave ruso-serbe dhe rreziqe të tilla ideologjike dhe mobilizuese nuk duhen nënvlerësuar, veçanërisht për shkak se po promovohen supremacitë neofashiste, kombëtare dhe fetare,” tha Hoxhiç.

U desh shumë kohë për organizatat e tjera pro-ruse në BiH, ose ato ende nuk janë përgjigjur, pasi ushtria ruse sulmoi Ukrainën më 24 shkurt.

Organizatës së paregjistruar humanitare St. Anëtarët e kësaj organizate mbajnë emrin e Rusisë në rrobat e tyre.

Pas futjes së zisë për humbjen e jetës së të gjitha viktimave civile të kësaj “lufte të shenjtë”, e cila shpjegohet me faktin se këta janë kryesisht popuj ortodoksë që ngritën duart kundër njëri-tjetrit për shkak të “sistemit perëndimor”, anëtarët akuzuan Shtetet e Bashkuara të konflikteve në mbarë botën, agresioni kundër Serbisë. Ata besojnë se lufta mund të çojë në kolaps të plotë ekonomik të vendeve të varfra si Ballkani.

“Ne simpatizojmë të gjithë njerëzit ortodoksë në Ukrainë dhe të tjerët, por gjithashtu shpresojmë që kjo të jetë këshillë për të gjithë brezat e ardhshëm dhe për të gjitha vendet dhe politikanët e tjerë që miqësia me BE-në dhe SHBA-në mund të vijë vetëm në kokën e tyre.” thanë ata.në faqen e tij në Facebook në një postim duke i quajtur shqiptarët një emër poshtërues.

Në fund të postimit në të cilin ata dërguan “mbështetje të plotë për nënën tonë Rusi”, festohet Putin.

Rroftë Republika Srpska dhe Serbia, rroftë nëna jonë Rusia”, thuhet në njoftim.

Kreu i organizatës, Srdjan Letic, kohët e fundit gjatë festimit të Ditës jokushtetuese të Republikës Srpska tha se anëtarët e organizatës janë të gatshëm të “dhurojnë gjak” për Republikën Srpska siç e sheh Milorad Dodik. Letic ka qenë i dënuar disa herë më parë dhe në janar ai u dënua me gjashtë muaj burg për shkaktimin e lëndimeve të rënda trupore.

Damir Kapidzic, një profesor në Fakultetin e Shkencave Politike në Sarajevë, i tha BIRN BiH se përveç lidhjeve fetare dhe ideologjike dhe lidhjeve të ngushta me organizata të ngjashme në vende të tjera, grupet pro-ruse në BiH u mbështetën nga ambasada ruse dhe të tjerët.

“Para së gjithash, është një kombinim i interesave personale të liderëve të këtyre grupeve, vlerave të tyre personale autoritare dhe gjetja e një matrice ideologjike radikale në mbështetjen militante për interesat ruse”, tha ai.

Hodzic beson gjithashtu se forma më të drejtpërdrejta dhe më të qarta të mbështetjes ruse mund të gjenden në potencialin e madh për organizata dhe grupe shtesë për të ofruar mbështetje shtesë financiare dhe materiale në aktivitetet subversive, militarizimin dhe radikalizimin e të rinjve.

Veteranët e Republika Srpska, një organizatë, anëtarët e së cilës dhe Presidenti Dusko Vukotiç theksojnë me krenari angazhimin e tyre ndaj Rusisë, nuk postuan në Facebook pas 23 shkurtit.

Shoqata e dytë e veteranëve, “Garda Panteri” nga Bijeljina, që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë, ka publikuar përmbajtje me thirrje për fitoren e Rusisë.

Ndërsa ata admironin përparimin e ushtrisë ruse në ditët e para të sulmit, mesazhet e mëposhtme u publikuan në faqen e internetit të shoqatës: “Le të shkojmë në Ukrainë dhe të bërtasim Tegbir në vijën e parë” dhe “Rusët kanë pak më shumë frikë nga ata nga Buzimi”.

Grupet e tifozëve që deri më tani kanë treguar simpati për Rusinë në BiH në përgjithësi nuk i kanë shpallur luftë Ukrainës. Më 28 shkurt, tifozët e Radnikut nga Bijeljina, të cilët e quajnë veten “Incident”, shfaqën flamurin rus dhe një pankartë në stadiumin e qytetit ku shkruhej: “Udhëtari më i mirë është ai që di kur të kthehet (udhëtari më i mirë është ai që e di kur të kthehet).

Ushtria Kozake e Ballkanit, një organizatë që bashkon gjithashtu vullnetarë rusë nga lufta në BiH dhe përfaqësuesit e së cilës kishin bërë thirrje më parë për luftë në rajonin e Donbasit, nuk postoi në Facebook pas fillimit të sulmit në Ukrainë.

Presidenti i Aktivit të Rinisë së Bashkuar Srpska, Mile Aljetić, i cili mori pjesë në punën e organizatës ruse “Trashëgimtarët e Fitores”, nuk ka publikuar postime në Facebook. Presidenti i Bashkimit Srpska, Nenad Stevandiq, në profilin e tij në Twitter ka njoftuar se NATO ka tre muaj që bombardon Serbinë e “vogël” dhe se “asnjë ushtar i huaj nuk ka hyrë në territorin tonë”.

“Nuk është saktësisht e njëjta gjë, por në Ukrainë ata janë në kryeqytet në më pak se dy ditë. Sot Serbia është shumë më e fortë dhe më e zgjuar. Krenaria dhe dashuria”, ka shkruar Stevandiq.

Ai i tha BIRN BiH se njoftimi i tij kishte të bënte ekskluzivisht me Serbinë.

“Nuk është sekret se serbët janë emocionalisht më afër rusëve dhe çfarëdo që të thonë në Perëndim dhe kudo interpretohet si mbështetje për Rusinë”, tha ai, duke shtuar se e konsideron luftën një të keqe të madhe.

“Unë vajtoj çdo sakrificë, qoftë nga pala ruse apo ukrainase,” tha Stevandiç.

Hoxhiç beson se disa organizata pro-ruse në BiH kanë lidhje të ngushta me partitë në pushtet në Republika Srpska, dhe veçanërisht me Milorad Dodik, i cili, sipas tij, kohët e fundit ka shprehur gjithnjë e më shumë “aspiratat shkëputëse dhe besnikërinë ndaj Rusisë”.

“Prandaj, heshtja aktuale mund të ndryshojë në skenarët e rënë dakord më parë,” tha Hoxhiç.

Kategoritë
LajmeRajoni