Harta që tregon se ku janë raportuar shpërthimet në Ukrainë

Gazetarët e “CNN” dhe dëshmitarët në qytetet anembanë Ukrainës kanë raportuar se kanë dëgjuar shpërthime në orët e para të së enjtes.

Qytetet ku janë raportuar shpërthime në Ukrainë:

  • Kiev: Gazetarët e “CNN” në kryeqytetin e Ukrainës dëgjuan shpërthime nga lindja në drejtim të aeroportit ndërkombëtar të qytetit. Përdoruesit e mediave sociale raportuan se kishin dëgjuar disa shpërthime në zonën Boryspil në lindje të kryeqytetit, ku aeroporti ndërkombëtar ndodhet rreth 25 kilometra. “CNN” nuk ka konfirmuar se aeroporti është shënjestruar.
  • Kharkiv: Një ekip i “CNN” në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, në verilindje të vendit dëgjuan një shpërthime të forta.
  • Kramatorsk: Dy persona në qytetin lindor, që ndodhet rreth 120 kilometra në veri të Donetskut të kontrolluar nga separatistët, i thanë “CNN” se dëgjuan të paktën dy shpërthime masive.
  • Dnipro: Një banor i qytetit qendror i tha “CNN” se kishin dëgjuar “disa shpërthime”.
  • Mariupol: Dy banorë i thanë “CNN” se dëgjuan shpërthime në lindje të qytetit, i cili ndodhet në juglindje të vendit.
  • Odessa: Një ekip i “CNN” në qytetin port të Detit të Zi dëgjoi dy grupe shpërthimesh me një distancë prej rreth 20 minutash.
  • Zaporizhzhia: Një ekip i “CNN” në qytetin juglindor tha se dëgjuan të paktën një shpërthim shumë të largët.

Për më tepër, një ekip i “CNN” në qytetin rus të Belgorodit, rreth 80 kilometra  në veri të Kharkiv, tha se ata dëgjuan një rrymë të rregullt zhurmash që dukeshin si zjarr artilerie në dalje.

Kategoritë
BotaLajme