Hetohet shkaku i “aksidenteve misterioze” në Detin e Zi

U bë e ditur se “u vlerësua çdo mundësi”, ndërsa helikopteri që u ngrit për të kërkuar rrënojat pasi avioni luftarak rumun u zhduk nga radari, u rrëzua në të njëjtën zonë. Anija e mallrave estoneze u shkatërrua pas një shpërthimi të madh në portin e Odessa. Në një kohë kur sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës vazhdon, po hetohet shkaku i “aksidenteve misterioze” ku një aeroplan, helikopter dhe anije ndodhën mbi njëri-tjetrin në Detin e Zi.

Pas rrëzimit të avionit rumun MiG-21, helikopteri IAR-330 Puma, i cili shkoi për të kërkuar rrënojat e tij, u rrëzua gjithashtu në të njëjtin rajon dhe anija e mallrave estoneze u mbyt pas një shpërthimi të madh në portin e Odesës, këto incidente që tërhoqi vëmendjen njëra pas tjetrës në rajonin e NATO-s në Detin e Zi.

Avioni luftarak MiG-21, i cili po kryente një patrullë ajrore mbi Dobruja, humbi komunikimin e tij radio me kullën e kontrollit në orën 20:03 me kohën lokale më 2 mars. Helikopteri IAR-330 Puma, i cili u ngrit në orën 20.21 për të kërkuar rrënojat e avionit në fjalë, u zhduk nga radari në orën 20:44 në të njëjtin rajon.Ndërsa rrënojat e avionit të zhdukur në zonën afër fushëbetejës nuk arritën dot, dëshmitarët okularë theksuan se në zonën në fjalë është dëgjuar një zhurmë e madhe shpërthimi.

Ndërkohë që u gjetën rrënojat e helikopterit që u ngrit për të kërkuar avionin, nuk kishte asnjë të mbijetuar nga 8 ushtarët në këtë helikopter. Është regjistruar se piloti i helikopterit ka marrë një urdhër “kthimi prapa” pak para se të zhdukej nga radari për shkak të kushteve të këqija atmosferike.

Autoritetet rumune, të cilat nisën një hetim për këtë çështje, thanë se këto dy incidente, të cilat ndodhën njëra pas tjetrës, “mund të jenë për shkak të kushteve atmosferike, por po shqyrtojnë çdo mundësi”.

Hetimi i nisur nga autoritetet rumune në lidhje me shkaqet e “aksidenteve” të ndodhura 45 kilometra larg ishullit të gjarpërinjve, në të cilin Rusia hyri në ditët e para të sulmit rus ndaj Ukrainës dhe kërkimet për avionin e zhdukur po vazhdojnë.

Kategoritë
BotaLajme