Imazhet satelitore tregojnë grumbullimin e forcave ruse pranë Ukrainës që shqetësojnë SHBA-në dhe NATO-n për një pushtim

Fotot e reja satelitore tregojnë grumbullimin e forcave të armatosura ruse në vende strategjike në Rusinë perëndimore, pranë kufirit me Ukrainën dhe në një pikë në Krime, mes shqetësimeve se Rusia do të pushtojë fqinjin e saj në të ardhmen e afërt, transmeton EkonomiaOnline.

Imazhet, të cilat Insajderi i mori nga Maxar Technologies, tregojnë një numër grupesh luftarake taktike ruse, duke përfshirë personelin dhe pajisjet, si tanke, artileri dhe trupa të blinduara, të vendosura në zonën e stërvitjes Pogonovo dhe Yelnya në Rusi dhe Novoozernoye në Krime.

Pasi stërvitjet e parakohshme në pranverë pranë Ukrainës shkaktuan disa alarme, tensionet u përshkallëzuan për një kohë. Por këmbanat e alarmit filluan të binin përsëri kur një numër i konsiderueshëm i trupave ruse u vëzhguan duke u mbledhur disa qindra milje nga kufiri i Ukrainës në fillim të muajit të kaluar.

Në mes të një morie raportesh mbi grumbullimin e trupave ruse, zyrtarët e Departamentit të Shtetit dhe Pentagonit e karakterizuan publikisht aktivitetin rus si “të pazakontë” dhe shprehën shqetësime për mungesën e transparencës së Rusisë në lidhje me arsyet e rritjes së trupave.

Kategoritë
BotaLajme