India raporton mbi 400 mijë raste pozitive me Covid-19 brenda 24 orëve të fundit

India të shtunën raportoi 401.993 raste të reja pozitive me COVID-19 – hera e parë që vendi ka tejkaluar 400.000 raste në një ditë të vetme.

Kjo e çon totalin në më shumë se 19 milionë raste pozitive që nga fillimi i pandemisë dhe shënon ditën e 10-të radhazi me më shumë se 300.000 raste të përditshme, sipas shifrave nga Ministria Indiane e Shëndetësisë. Është hera e parë që një vend regjistron më shumë se 400.000 raste në një ditë të vetme.

India gjithashtu raportoi edhe 3.523 vdekje të tjera të lidhura me virusin, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 211.853. Është dita e katërt me radhë që numri ditor i vdekjeve ka tejkaluar shifrën prej 3.000.

Që nga e premtja në mbrëmje, ishin administruar 154.854.096 doza vaksinash. Një total prej 27.889.889 njerëz kishin marrë dozat e tyre të dyta – e barabartë me 2.1% të popullsisë së Indisë prej 1.3 miliardë njerëzve, sipas një njoftimi për shtyp të Ministrisë së Shëndetësisë.

India nisi fushatën e saj të vaksinimit më 16 janar dhe zgjeroi programin për të gjithë mbi moshën 18 vjeçare të shtunën.

Kategoritë
BotaLajme