Inteligjenca turke neutralizon 2 anëtarë të lartë të PKK/YPG-së në një operacion në veri të Sirisë

MIT ka kryer një operacion në Aynularab më 20 shkurt kundër dy terroristëve që organizuan aksione kundër forcave turke të sigurisë në vijën kufitare Turqi-Siri.

Organizata Kombëtare e Inteligjencës turke (MIT) neutralizoi me një operacion Rodin Abdulkadir Muhammed dhe Ranya Henan, të ashtuquajturit drejtues të lartë të PKK/YPG-së që veprojnë në rajonin Aynularab (Kobani) të Sirisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas informacioneve të marra nga burime të sigurisë, MIT ka kryer një operacion në Aynularab më 20 shkurt kundër dy terroristëve që organizuan aksione kundër forcave turke të sigurisë në vijën kufitare Turqi-Siri dhe me udhëzimet e tyre ishin përgjegjës për martirizimin e forcave të sigurisë turke që punonin në vijën kufitare.

Si pasojë e operacionit në fjalë janë neutralizuar bashkëkryetari i të ashtuquajturit Komiteti i Mbrojtjes Aynularab i PKK/YPG-së, Rodin Abdulkadir Muhammed, i koduar si “Ronahi Kobani”, dhe Ranya Henan, e koduar si “Dilar Halep”, nga i ashtuquajturi Komiteti Ekzekutiv YPJ Kobani.

Kategoritë
BotaLajme