Ish-këshilltari i Putinit: Kërcënimi bërthamor është një bllof dhe Biden mund ta ndalë luftën brenda 24 orëve

Ish-këshilltari i presidentit rus Vladimir Putin dhe një nga ekonomistët më të famshëm rusë, Andrei Illarionov, tha se kërcënimi bërthamor ishte një bllof.

Illarionov është një nga ekonomistët më të famshëm rusë, ai ishte këshilltar për ekonominë e qeverive ruse në vitet 1990, dhe më pas këshilltar për ekonominë i vetë Putinit nga viti 2000 deri në fund të 2005. Edhe gjatë qëndrimit të tij në qeveri, ai u bë kritik i drejtimit të Putinit (për shembull, Putin e quajti shtetëzimin e gjigantit të naftës Yukos të urdhëruar në vitin 2004 një “mashtrim të vitit” edhe pse ai ishte ndihmës i qeverisë), dhe më pas dha dorëheqjen në fundi i vitit 2005. dhe u bë një nga kundërshtarët më të famshëm të Putinit. Që në vitin 2006, ai u transferua në Shtetet e Bashkuara.

Ai tha në një intervistë ekskluzive për Vecernji List se dyshonte në fitoren e Putinit dhe supozimet për bllofimin se ai do të përdorte armë bërthamore. Ai tha gjithashtu se presidenti amerikan Joe Biden mund të ndalojë luftën në Ukrainë për 24 orë. Ai foli se pse mendon se Putini tashmë e ka humbur luftën dhe cilat ide e frymëzojnë atë.

“Ai kishte planifikuar të bënte diçka për 20 vjet, jo në formën përfundimtare në të cilën u zhvillua veprimi më 24 shkurt, por ai kishte ide se diçka duhej bërë me Ukrainën që nga viti 2000”, tha Illarionov.

Ai shpjegon se aksionet nisën në ato vite me sulmin në ishullin ukrainas Tuzla në Qafën Kerç në 2003. Putin dyshohet se u përpoq të pushtonte dhe aneksonte ishullin, por deklaron se ekziston një listë e gjatë operacionesh deri më tani në të cilat Putin ka marrë pjesë.

Ai thekson se Putin frymëzon të drejtën e “Rusisë historike” [një term imagjinar i imperialistëve dhe neo-imperialistëve rusë dhe nuk ekziston në literaturën historike.

Illarionov beson se Putini nuk ka asnjë shans për të fituar luftën në Ukrainë.

Kategoritë
BotaLajme