Ish-portieri i Barcelonës Arnau vdes në moshën 46 vjeç

Francesc Arnau ndihmoi Barcelonën në fitoren e titullit spanjoll të La Ligas në vitin 1999

Ish-portieri i Barcelonës Francesc Arnau ndërroi jetë në moshën 46 vjeç, njoftoi klubi spanjoll i futbollit, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Me pikëllim të thellë morëm lajmin për vdekjen e Francesc Arnau-t (1975), i cili u bashkua me FC Barcelonën në nivelin e të rinjve dhe u bë portier i ekipit të parë midis viteve 1998 dhe 2001. Ai ishte së fundmi drejtori sportiv në Real Oviedo. Pusho në paqe”, tha Barcelona në Twitter. Shkaku i vdekjes së tij ende nuk dihet.

Arnau bëri debutimin e tij për ekipin e parë të Barcelonës në ndeshjen e kampionati kundër Atletico Madridit në Camp Nou më 9 nëntor 1996, kur ai ishte ende një lojtar i kategorisë B të Barcelonës, që atëherë luante në Divizionin e Dytë A.

Ai e ndihmoi ekipin e tij të merrte titullin e La Ligas në vitin 1999.

Arkivistët e Barcelonës dhe Real Madrid gjithashtu shprehën ngushëllimet e tyre familjes, miqve dhe klubeve të Arnau-t.

“Real Madrid C. F., presidenti dhe Bordi i Drejtorëve të saj janë thellësisht të pikëlluar për vdekjen e Francesc Arnau-t, drejtori i futbollit në Real Oviedo dhe ish-lojtar i F. C. Barcelonës dhe Malaga C. F.”, tha Real Madrid në faqen e saj të internetit.

Kategoritë
BotaLajme