Izraeli provokon zemërimin e mediave sociale pasi postuan emoji raketash “të ndyra”

Tweet-et janë deklaruar si të pandjeshëm, mizor dhe të shurdhër të çiltër, por kjo nuk është hera e parë që llogaritë zyrtare izraelite të mediave sociale provokojnë përdoruesit e mediave sociale.

Llogaria zyrtare e Shtetit të Izraelit në Twitter e menaxhuar nga ekipi i Diplomacisë Dixhitale të @ IsraelMFA.

Llogaria zyrtare e Izraelit në Twitter, e menaxhuar nga Ministria e saj e Punëve të Jashtme, ndau 12 tweet-a shumë provokuese që kanë internet në trazira. Në postim thuhet: “Thjesht për t’ju dhënë të gjithëve një perspektivë, këto janë sasia totale e raketave të qëlluara ndaj civilëve izraelitë”, e ndjekur nga raketat.

Përdoruesit e mediave sociale u përgjigjën me cicërima që përdorin emoji për fëmijë për të përfaqësuar sa fëmijë ka vrarë Izraeli në javët e fundit të dhunës.

Tweet-et provokuese nuk janë asgjë e pazakontë në llogaritë zyrtare izraelite.

Me përshkallëzimin e tensioneve midis Izraelit dhe Palestinës, ushtria izraelite ka qëlluar me breshëri artilerie dhe sulme ajrore të njëpasnjëshme në Gaza, ndërsa Hamas vazhdon të gjuajë raketa shtëpiake në territoret e okupuara nga Izraeli.

Sulmet ajrore izraelite vranë të paktën gjashtë vetë nëpër Gaza dhe shkatërruan shtëpinë e një familje të madhe të zgjeruar herët të Mërkurën, duke rritur numrin e të vdekurve në të paktën 219, përfshirë 63 fëmijë dhe 36 gra.

Dhuna e vazhdueshme ka parë kryesisht viktima civile, duke e bërë “breshërinë e cicërimave të pandjeshme” shumë më të pandjeshme, duke provokuar zemërim midis përdoruesve të Twitter.

“Mos gabo. Çdo raketë ka një adresë. Çfarë do të bënit nëse ajo adresë do të ishte e juaja?” lexon një postim përmbyllës.

Një përdorues i Twitter u përgjigj duke u përgjigjur me emoji fëmijë në llogarinë duke shkruar: “Unë bëra një me numrin e fëmijëve që ke vrarë”.

Izraeli thotë se Hamasi ka lëshuar më shumë se 3,000 raketa deri më tani. Hamas pretendon të jetë në gjendje të mbajë zjarrin për gjashtë muaj të tjerë.

Globalisht, opinioni publik ngadalë po zhvendoset kundër Izraelit ndërsa më shumë media të mëdha të lajmeve dhe organizatat ndërkombëtare po bëhen gjithnjë e më të zëshme duke treguar forcën e tepruar dhe pa dallim që Izraeli përdor kundër gazetarëve, civilëve dhe fëmijëve.

Nëntëdhjetë përqind e raketave të Hamasit përgjohen nga sistemi i kupolës së Hekurt. Shumë nuk arrijnë qëllimet e tyre.

Deri më tani dhjetë persona në Izrael kanë qenë viktima të zjarrit me raketa të Hamasit, duke përfshirë një djalë 5-vjeçar dhe një ushtar. Ndërkohë, Gaza është dëshmitare e të paktën 40,000 civilëve të zhvendosur pasi dhjetëra ndërtesa banimi janë rrafshuar nga sulmet ajrore.

Përplasjet dhe dhuna filluan pasi kolonët izraelitë të mbështetur nga policia u përpoqën të dëbonin në mënyrë të paligjshme familjet palestineze nga shtëpitë e tyre në Jeruzalemin Lindor. /Gazeta e Re.

Kategoritë
BotaLajme